Z kaviarne dielňa na rúška
V malej kaviarničke Šálka kávy na konci Hlavnej ulice ešte donedávna pripravovali baristi lahodnú kávu. Počas rannej špičky ste tam ledva našli voľné miesto na sedenie. Po nútenom zatvorení prevádzky pre koronavírus zo dňa na deň prišli o svoj príjem.
Namiesto čakania na lepšie časy sa však komunita kamarátov zmobilizovala a priestor premenila na dielničku, v ktorej šijú ochranné rúška na predaj. Nápad vznikol len deň po tom, čo vláda predstavila prísne opatrenia proti šíreniu nákazy.
„Cez víkend sme zmobilizovali ľudí, vytvorili e-shop, naučili sa šiť a v pondelok sme začali s predajom. Nie sme žiadna profesionálna krajčírska dielňa, len sa snažíme kompenzovať straty, ktoré súčasná situácia doniesla,“ uviedol spoluzakladateľ dočasnej dielne Tomáš Sedlák.
[ad][/ad]Minimálne 300 rúšok denne
Finančné prostriedky z predaja rúšok mali prvotne putovať na kompenzáciu výplat baristov a čašníkov Šálky kávy. Pridali sa však aj ďalšie šikovné ruky kamarátov z komunity, ktorí podobne prišli o svoj pravidelný príjem. V súčasnosti tak rúška šije od 10 do 12 ľudí. Šijacie stroje si pozbierali od svojich mám a babičiek.
„Jeden stroj sa nám pokazí, nahradíme ho ďalším. V priemere šijeme na dvoch až troch strojoch,“ hovorí Sedlák. Denne vyrobia minimálne tristo rúšok, ale rastie to. „Minulú sobotu mi ešte len mama bola ukázať, ako sa dáva spodná nitka do stroja, ale každý deň je to lepšie,“ smeje sa Tomáš.
Ozývajú sa aj firmy
Objednávky prijímajú najmä od jednotlivcov, ale oslovujú ich už aj väčšie spoločnosti. „Asi 40 kusov si objednala jedna montážna firma pre svojich zamestnancov. Veľa zákaziek sme mali od zahraničných študentov.“ Provizórna dielňa už začína zarábať. „Uplynulý štvrtok sme sa dostali na nulu, čo sa týka prvotných nákupov materiálu,“ pochvaľuje si Tomáš. Cena jedného rúška je 3,50 eura a objednávajú sa po minimálne piatich kusoch.
Zamestnanci Šálky kávy sa však už teraz tešia na chvíľu, kedy prestanú šiť a budú môcť v kaviarni opäť pripravovať čerstvú kávu.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.