PR 16.06.17

Z košického gymnázia na prestížne zahraničné univerzity

Foto: archív futurum

Ovládať cudzie jazyky je v súčasnosti nevyhnutnosťou. Vedia to aj tri študentky Súkromného gymnázia FUTURUM v Košiciach. Zoznámte sa s Alexandrou, Ivanou a Viktóriou, ktoré nám porozprávali o tom, ako sa ich sen o študovaní na prestížnych zahraničných školách stal realitou.

Každá je iná, no cieľ majú rovnaký. Všetky pôsobia na bilingválnom gymnáziu FUTURUM, vďaka ktorému sa im postupne otvárajú brány k naplneniu toho, čo si zaumienili. Ovládať anglický jazyk, vyštudovať uznávané školy a postupne sa presadiť vo svojich odboroch.

Smeruje do Liverpoolu

Alexandra Guothová ešte ako žiačka základnej školy neuvažovala nad tým, že by sa vybrala raz študovať do zahraničia. Pri výbere strednej však dlho neuvažovala, keďže si uvedomovala, že ovládať angličtinu je dôležité. Zvolila si gymnázium FUTURUM. Už v prvom ročníku spozorovala u seba veľké pokroky a ako ubiehali roky o jazyky sa začala viac zaujímať. Postupne nabrala sebavedomie a podala si prihlášku na Univerzitu do Liverpoolu. „Je to naozaj jedinečná možnosť študovať v zahraničí. Bola by to chyba neskúsiť. Podarilo sa mi tam dostať a som naozaj šťastná, aj keď mám  určite pred tým všetkým veľký rešpekt. Bez podpory rodičov, známych a jednoznačne školy by som sa tam nedostala,“ hovorí. 

Gymnázium bolo správne rozhodnutie

Alexandra bude na University of Liverpool študovať psychológiu. „Už odmalička som sa zaujímala o tento odbor. V poslednom období som sa venovala dobrovoľníctvu a sledovala som aj rôzne dokumenty, listovala v knihách. V podstate sa mi splnilo to, čo som veľmi chcela. Nerobila som ani prijímacie skúšky. Zaslala som vysvedčenia, životopis, motivačný list a mala som súkromný rozhovor. Jedna zo základných požiadaviek však bola mať  medzinárodný certifikát z angličtiny, ktorý som si urobila na našom gymnáziu. Povinná bola úroveň 6,5 ja som ho urobila na 7. Certifikát vlastne preukazuje aktuálnu úroveň anglického jazyka.“

Podľa Alexandry by sa na univerzitu dostala len veľmi ťažko, ak by nevyštudovala gymnázium FUTURUM. „Som naozaj rada, že som sa rozhodla pre túto strednú školu. Nielen kvôli jazyku, ale na gymnáziu panuje príjemná a doslova rodinná atmosféra. Tým, že nás v triede nie je veľa, každý dostane možnosť vyjadriť sa,“ dodáva. 

Budúca „vyšetrovateľka“

Na prestížnu univerzitu do Veľkej Británie prijali aj ďalšiu študentku tohto gymnázia, a to Ivanu Bernasovskú. Jej kroky budú smerovať priamo do Londýna na Middlesex University. Venovať sa bude krimininalistike spojenej so psychológiou. „Pozerala som veľa seriálov a vždy ma lákala investigatíva. Prijímačky na túto školu neboli potrebné, ale zavážili najmä známky a v neposlednom rade anglický jazyk,“ vysvetľuje.
Ivana na gymnázium FUTURUM prestúpila až v treťom ročníku. „Chcela som jednoducho vedieť lepšie po anglicky a na tú školu som mala veľmi dobré referencie od známych. Bolo to výborné rozhodnutie. Učia tam dokonca lektori zo zahraničných krajín ako Anglicko či Amerika. Rozdiel oproti iným školám vidím  určite v individuálnom prístupe,“ dodáva.

Desať mesiacov na strednej v Anglicku

Tretiačka Viktória Hazesová síce má ešte nejaký ten čas pohrávať sa s myšlienkou študovať v zahraničí, no už má za sebou poriadnu „generálku“. Len pred pár dňami sa vrátila z výmenného pobytu. Celých desať mesiacov študovala v mestečku pri Manchestri na Ulverston Victoria High School

„Už pri nástupe na naše gymnázium som plánovala ísť na výmenný pobyt. Bol to aj zámer, prečo som sa rozhodla pre FUTURUM. Škola mi dokonale pomohla v angličtine a mohla som si splniť to, čo som si zaumienila. S komunikáciu som vďaka tomu nemala problém. Teraz však moja slovná zásoba je oveľa väčšia.“

Viktória nám prezradila, že si mohla vybrať až štyri predmety, ktorým sa  bude venovať na škole v Anglicku. „Zvolila som si módu, umenie, anglický jazyk a kreatívne písanie. Písali sme tam veľa esejí a učitelia boli veľmi priateľskí a ochotní mi pomôcť so všetkým. Princíp výučby sa v podstate s gymnázium FUTURUM veľmi nelíšil, keďže u nás to funguje podobne. Píšeme taktiež  mnoho esejí a dokonca sa pripravujeme na vysokoškolské štúdium, začo vďačíme aj nášmu učiteľovi Simonovi,“ hovorí.

Fotka v anglických novinách

Okrem štúdiu sa Viktória v Anglicku venovala aj svojej záľube, a to fotografovaniu. Jednu zo svojich fotiek poslala aj do súťaže a vyhrala druhé miesto. Samotná snímka bola uverejnená aj v anglických novinách Evening Mail. 
Svoju budúcnosť na Slovensku však nevidí. „Po škole by som sa chcela vrátiť buď do Anglicka, alebo ísť študovať do Dánska, marketing a manažment, kde by som využila umenie, ktorému som sa aj teraz venovala.“
Viktória je vďačná, že dostala možnosť študovať v Anglicku, no vie, že ak by nezačala chodiť na gymnáziu FUTURUM mala by to veľmi ťažké. „Individuálny prístup, ústretovosť učiteľov a anglický jazyk to všetko nájdete na našej strednej,“ dodáva na záver.

Súkromné gymnázium FUTURUM prijíma nových študentov. Dátum konania prijímacích skúšok v druhom kole je 20. júna 2017 o 9:00. Viac informácií nájdete na Facebooku: SG Futurum Košice alebo na https://sgfuturumke.edupage.org/

Foto: FUTURUM

Čítajte viac: skola gymnazium

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím