02.10.19

Z TESCA bude URBAN

Foto: Veronika Janušková

Súčasný majiteľ ikonickej budovy na Hlavnej ulici, kde sídlil obchodný dom PRIOR a neskôr TESCO, predstavil v stredu jej budúcnosť. Realizovať ju chce do roka.

Z TESCA, ako budovu Košičania dlhé roky nazývali, bude Obchodný dom URBAN. „Nový názov vychádza z anglického výrazu s významom „mestský“, pretože nový koncept obchodného domu má ambíciu ponúknuť návštevníkom mestský zážitok pri nakupovaní, alebo trávení voľného času,“ vysvetľuje Matúš Dunaj, manažér spoločnosti ARKON.

Práve táto developerská firma zo Zvolena totiž budovu v máji tohto roka kúpila od popradskej skupiny AZOR.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac
 

Fasádu zachovajú

Približne rok bude budova prechádzať rekonštrukciou. Pri nej ostane úplne zachovaný vzhľad fasády, ktorá je charakteristickým prvkom obchodného domu od úplného začiatku v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.

„V našej spoločnosti vidíme význam tam, kde je to len trochu možné, v obnove stavieb, ktoré majú za sebou príbeh a tradíciu. Rešpektujeme podmienky pamiatkovej ochrany celej zóny, ale rekonštrukciu budovy v pôvodnom vzhľade považujeme zároveň za najlepšie riešenie. Charakteristická fasáda je totiž neodmysliteľnou súčasťou tejto ulice a obchodný dom je pre mnohých orientačným bodom,“ hovorí M. Dunaj.

Obchody, kiná, reštaurácie

Predajné prevádzky budú na troch podlažiach. Módu by ste tam však hľadali márne, skladba obchodov bude orientovaná na tovary a služby na každý deň. Na podzemnom podlaží plánuje súčasný majiteľ predajňu potravín. Rokovania s konkrétnym reťazcom prebiehajú, preto jeho meno zatiaľ developer nezverejnil. Prízemie a prvé poschodie bude mixom malých i väčších prevádzok so sortimentom drogérie, papiernictva, či kníhkupectva, chýbať však nebudú ani lekáreň, alebo darčekové predmety.

Celé druhé poschodie bude patriť reštauráciám a fastfoodom. Zaujímavosťou má byť práve na tomto podlaží prebúranie časti stropu a vytvorenie priestoru typu galérie.

Tretie poschodie má byť venované konceptu Boutique cinema so štyrmi sálami na premietanie filmov a barovým priestorom. Najvyššie poschodie budú zaberať kancelárske priestory.

História ikony Hlavnej pokračuje
• budovu postavili v rokoch 1965 až 1968, pôvodne sa volala OD Hornád
• naprojektovala ju architektka Růžena Žertová
• ikonickú fasádu navrhla sochárka Jana Bartošová - Vilhanová
• od roku 1968 do roku 1994 niesla názov Prior
• v rokoch 1994 – 1996 bol v budove obchodný dom K-Mart
• od roku 1996 do apríla 2018 fungoval pod názvom TESCO
• počas víkendu bude v budove prístupná výstava Ikonické ruiny venovaná povojnovej socialistickej architektúre krajín V4
• fasádu oživí počas Bielej noci veľkoplošná animácia animátora nazývaného Matje!

Foto: Iveta Vaculová

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím