17.05.18

Za igelitky sa platí. Nie všetky

foto: cs

Od januára platí novela zákona o odpadoch, ktorá zaviedla spoplatnenie plastových tašiek. Ako to po pár mesiacoch v praxi funguje v košických predajniach s oblečením? 

Pri malom prieskume denníka KOŠICE:DNES redaktorke v dvoch obchodoch kúpený tovar vložili do igelitovej tašky bez toho, aby za ňu zaplatila. V predajni New Yorker kupovala tenkú blúzku a dostala na ňu veľkú tašku z plastu. 

Podobný nákup urobila aj v predajni Stradivarius a obstála rovnako. Tento obchod patrí do väčšieho reťazca, ktorý na Slovensku nemá vyšší manažment, ktorý by poskytol oficiálne vyjadrenie. 

Drahoslav Palla, manažér predaja firmy New Yorker, vysvetlil, že o novele vedia a dodržiavajú ju. Predpis totiž určuje, že sa nesmú rozdávať zákazníkom zadarmo igelitové tašky s hrúbkou materiálu menšou ako 50 mikrometrov. 

reklamná správa

Silnejšie zadarmo 

„V súlade s týmto ustanovením sme ich zo sortimentu vyradili. Všetky ostatné tašky, ktoré naši zákazníci dostávajú pri nákupe, sú zo silnejšieho materiálu. Zákazníci majú tiež možnosť kúpiť si vo všetkých našich predajniach aj permanentnú nákupnú tašku,“ povedal. 

Tento výklad potvrdilo aj ministerstvo životného prostredia. Podľa neho sa spoplatnili igelitky so stenou menšou ako 50 mikrometrov, lebo tieto ľahké plastové tašky dokážu relatívne rýchlo putovať na veľké vzdialenosti.

„Napríklad pri vetre alebo ak sa dostanú do vodných tokov. Prenesene povedané, so svojou igelitkou sa Slovák môže stretnúť aj napríklad na dovolenke pri mori,“ povedal hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.  

Opakované použitie 

Ministerstvo dopĺňa, že hrubšie plastové tašky sú určené aj na opakované použitie a nestávajú sa odpadom ihneď po nákupe, preto nepodliehajú spoplatneniu. 

„Do budúcnosti nie je vylúčené, že sa prehodnotí prístup aj takýmto taškám. No počkáme si na výsledky z praxe, keď budú známe prvé výsledky spoplatnenia ľahkých plastových tašiek,“ dodal Ferenčák.

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím