26.03.20

Za neplatné STK vás pokutovať nebudú

Foto: Veronika Janušková

Opatrenia zavinené koronavírusom ochromili všetky oblasti života na Slovensku. Majitelia áut, ktorým dochádza platnosť technickej a emisnej kontroly sa obávajú, či nebudú musieť svoje vozidlá odstaviť. 

Prevádzky stanice technickej kontroly musia byť podľa nariadenia vlády zatvorené. Vodič teda dnes nemá možnosť získať potrebné osvedčenie. Za normálnych okolností by mu došlo oznámenie, že musí zaplatiť pokutu. V súčasnej situácii sa však pokuty nemusia obávať. 

Na staniciach technickej kontroly dnes nájdete len oznamy o tom, že sú pre koronavírus zatvorené. Foto: Veronika Janušková
Na staniciach technickej kontroly dnes nájdete len oznamy o tom, že sú pre koronavírus zatvorené. Foto: Veronika Janušková

Objektívna príčina 

„Prevádzkovatelia vozidiel, ktorí nemôžu absolvovať emisnú a technickú kontrolu v čase, keď je vyhlásený mimoriadny stav, nebudú pokutovaní. Ministerstvo dopravy a výstavby SR odporučilo Okresným úradom, aby v čase mimoriadnej situácie neukladali pokuty za neplatnú emisnú a technickú kontrolu, ktorých platnosť sa skončila od 12. 3. 2020 do odvolania. V prípade, že prevádzkovatelia vozidiel obdržia automaticky generovaný rozkaz o uložení pokuty, odporúčame im podať odpor z dôvodu mimoriadnej situácie ako objektívnej príčiny nesplnenia tejto povinnosti,“ informovali nás z tlačového odboru ministerstva vnútra.

reklamná správa
 

Preukazy si vybavíte

Aj pri dnešných opatreniach existujú situácie, keď si jednoducho musíte ísť na úrad vybaviť napríklad občiansky či vodičský preukaz, alebo prepísať auto. To všetko sa dá, ale len za určitých podmienok. Ako informuje na svojej facebookovej stránke polícia, potrebné úradovne sú otvorené denne len tri hodiny, od ôsmej rána do jedenástej dopoludnia. Na vybavenie sa však najprv treba objednať online na internete.

Len nevyhnutné úkony 

Na úradoch sa dnes vybavujú len nevyhnutné úkony, teda napríklad nové občianske preukazy v prípade straty, alebo skončenia doby platnosti. Rovnako je to v prípade vodičských preukazov. Pri evidencii motorových vozidiel si môžete vybaviť prihlásenie auta či vydanie osvedčení a tabuliek s evidenčným číslom. Také úkony, ktoré znesú odklad, sa radšej ani nepokúšajte vybaviť.

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím