04.05.19

Začal sa 19. ročník Rušňoparády

foto: Veronika Janušková

Košické rušňové depo dnes otvorilo svoje brány malým i veľkým zvedavcom. Prehliadka historických i súčasných železničných vozidiel na Slovensku počas tohto víkendu prezentuje históriu i súčasnosť železnice.

Devätnásty ročník najväčšieho železničiarskeho podujatia na Slovensku Rušňoparáda ponúka prehliadku starobylých parných rušňov, historickej dreziny Škoda 1202 či nostalgického vlaku so salónnym vozňom z Maďarska.

„Nedávno sme oslávili 170 rokov železnice na Slovensku. Milióny ľudí vozíme za prácou, športom, zábavou a kultúrou. To je súčasnosť, ale železnica je aj krásna história, ktorú si na Rušňoparáde môžete prezrieť, a verím, že aj budúcnosť,” vyjadril sa Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Pre najväčších fajnšmekrov

Organizátori tento rok potešia aj tých najväčších fajnšmekrov, a to historickým klenotom s názvom Strieborný šíp. Tento motorový vozeň vznikol ešte pred druhou svetovou vojnou. Veľkým lákadlom je pre návštevníkov auto prerobené tak, aby jazdilo po koľajniciach - Porschelíno, na ktorom sa môžete aj povoziť.

Porsche na koľajniciach

Jazdu na ňom si vyskúšal aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. „Previesť sa v Porsche na koľajniciach bol naozaj nezabudnuteľný zážitok. Som rád, že aj v nepriaznivom počasí prišlo na Rušňoparádu nielen mnoho Košičanov, ale aj ľudí z iných miest. Verím, že hlavne najmenší návštevníci si užijú všetky lokomotívy,” povedal a poprial všetkým prítomným nielen dobrú zábavu, ale aj množstvo dobrých selfíčok s historickými rušňami.

Na Porschelíne sa s ním zviezol aj primátor Košíc Jaroslav Polaček, ktorý je veľkým fanúšikom vlakov. „Rušňoparáda do Košíc určite patrí. Ja sa osobne teším z tejto výstavy, lebo ako dieťa som zbieral malé vláčiky a mám ich plné skrine,” prezradil.

Pre celú rodinu

Tohtoročná Rušňoparáda nezabudla ani na fanúšikov hokeja a pripravila tiež prezentáciu Macejka, rušňa v špeciálnej úprave. Obľúbená dvojdňová akcia ponúka už tradične aj bohatý rodinný program s kreatívnymi dielňami a hrami pre deti. 

„Rušňoparádu si užívame, tešili sme sa na ňu už od minulého ročníka. Škoda toho dažďa, ale sme spokojní,” vyjadrila sa mamička Marta, ktorá prišla s 5-ročnou dcérou Lenkou. „Veľmi sa mi tu páči. Najviac sa teším na mažoretky,” dodala malá Lenka.

V depe sa môžete tiež stretnúť so živým maskotom Macejkom, užiť si interaktívne prehliadky a vychutnať gastronomický zážitok.

foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím