15.01.16

Začal výrub stromov okolo Hornádu

V rámci protipovodňových opatrení avizovaný výrub drevín okolo Hornádu, ktorý vyvolal búrlivé reakcie ochranárov aj mnohých Košičanov, sa už začal. Pracovníci zmluvného dodávateľa Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) ako prvé na hrubo očisťovali brehy medzi lávkou a cestným mostom v Krásnej.
výrub12veja
Ako košice:dnes informoval riaditeľ Správy povodia Hornádu a Bodvy Peter Hoffman, ukázalo sa, že stromy v tomto úseku boli prestarnuté a mnohé aj zhnité: „Preto tam, žiaľ, muselo ísť dole takmer všetko. Ostalo len pár solitérov.“ Spresnil, že drevorubači brehy postupne upravia a vyčnievajúce pne dočistia a zrežú až tesne k úrovni terénu. Viac stromov sa má zachrániť v ďalšom, asi 300 metrovom úseku rieky, od lávky smerom k jazeru. V pondelok tam budú mať spoločnú obhliadku zástupcovia SVP a dodávateľa. „Urobíme prebierku a počítame s tým, že minimálne na každých 10 metrov ostane zachovaných niekoľko samostatne stojacich drevín. Nachádzajú sa tam totiž aj zdravé stromy, ktoré tam môžu ostať,“ dodal P. Hoffman. Celý plánovaný výrub brehového porastu počíta s odstránením viac než 1300 stromov a vyše 1300 metrov štvorcových krovín v profile vodného toku. Dokončiť ho musia v čase vegetačného pokoja, to znamená do konca marca.
výrubveja
  Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím