Začali s rekonštrukciou Urbanovej veže
Urbanova veža sa dočkala. Pred pár dňami sa začala jej rekonštrukcia, ktorá potrvá zhruba jeden rok, do februára 2021.
Rekonštrukciu organizuje nezisková organizácia Perly Gotickej cesty. Založilo ju mesto Košice a rímskokatolícka Farnosť sv. Alžbety v roku 2004.
Peniaze z programu cezhraničnej spolupráce
V septembri minulého roku došlo k podpisu grantovej zmluvy. Projekt zahŕňa obnovu strechy a fasády Urbanovej veže, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. „Po obnove dómu je teraz našou prioritou Urbanova veža, keďže z nej padajú škridly a ohrozuje to obyvateľov a turistov, ktorí prechádzajú okolo nej,“ uviedla v tom čase pre TASR projektová manažérka organizácie Perly Gotickej cesty Mária Bartková.
Peniaze pôjdu v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarska, Slovenska, Rumunska a Ukrajiny. Nezisková organizácia Perly Gotickej cesty takto získala 550-tisíc eur. Na obnovu strechy nad arkádami, ktorá je v dezolátnom stave, prispel dotáciou 10-tisíc eur Košický samosprávny kraj. Tiež budú zrekonštruované vzácne náhrobné kamene pod arkádami.
[article slug=”kosice-posilnuju-cezhranicnu-spolupracu-s-ukrajinou”][/article]Len z dvoch tretín
Po ukončení verejného obstarávania na zhotoviteľa boli všetky dokumenty odoslané na kontrolu na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Úrad pre verejné obstarávanie. Kontrola bola ukončená začiatkom januára tohto roku. „Hneď, ako sme dostali stanoviská o výsledku kontroly bola podpísaná Zmluva o dielo so zhotoviteľom,“ uviedla Bartková.
Veža bude momentálne obnovená len z dvoch tretín. „Aj preto sa plánujeme zúčastniť ďalších výziev na získane finančných zdrojov, aby sme mohli zreštaurovať priestor pod strechou arkád a náhrobné kamene umiestnené na stenách Urbanovej veže,“ dodáva na záver manažérka.
Stavba je zvonicou Dómu sv. Alžbety. Zasvätili ju sv. Urbanovi – patrónovi vinohradníkov. Spolu s Dómom svätej Alžbety a Kaplnkou svätého Michala bola v roku 1970 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
Pri veľkom požiari mesta v roku 1556, keď vyhorela veža aj dóm, sa roztavili aj ich zvony. Z nich bol odliaty v roku 1557 nový zvon Urban, vážiaci 5 ton, olomouckým zvonolejárom Františkom Illenfeldom, ktorý umiestnili do veže.
V roku 1966 došlo opäť k požiaru veže, pričom bol zničený zvon Urban a strecha. V rokoch 1967 – 1971 bola zrekonštruovaná do dnešnej podoby.
Kedysi v nej bola expozícia umeleckého kovolejárstva Východoslovenského múzea. Neskôr tam sídlilo Múzeum voskových figurín. Momentálne je v nej expozícia zameraná na históriu Urbanovej veže a vývoj katolíckej liturgie.
Odporúčané články
MČ Košice-Staré Mesto pozýva všetkých milovníkov trhoviska na Dominikánskom námestí na vianočné trhy s názvom "Vianoce na pľaci", ktoré odštartujú Staromestskou zabíjačkou v sobotu 30. novembra 2024 od 11. hod. a potrvajú do 23. decembra 2024.
Otvorené budú aj niektoré lekárne, pohotovosti pre dospelých aj pre deti a dorast a zubno-lekárske pohotovosti. Vianočné sviatky, ktoré prežívame v rodinnom kruhu, môžu priniesť aj takú zmenu zdravotného stavu, ktorá si bude vyžadovať návštevu lekára. V Košickom kraji preto budú aj počas sviatočných dní v prevádzke viaceré pohotovosti.
V piatok 29. novembra sa v Košiciach opäť otvára populárne klzisko pod holým nebom v čarovnom prostredí Mestského parku. Svojim návštevníkom ponúkne nezabudnuteľnú atmosféru a možnosť užiť si zimné radovánky priamo v centre mesta.