25.02.20

Začali s rekonštrukciou Urbanovej veže

Foto: Veronika Janušková

Urbanova veža sa dočkala. Pred pár dňami sa začala jej rekonštrukcia, ktorá potrvá zhruba jeden rok, do februára 2021.

Rekonštrukciu organizuje nezisková organizácia Perly Gotickej cesty. Založilo ju mesto Košice a rímskokatolícka Farnosť sv. Alžbety v roku 2004.

Peniaze z programu cezhraničnej spolupráce 

V septembri minulého roku došlo k podpisu grantovej zmluvy. Projekt zahŕňa obnovu strechy a fasády Urbanovej veže, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. „Po obnove dómu je teraz našou prioritou Urbanova veža, keďže z nej padajú škridly a ohrozuje to obyvateľov a turistov, ktorí prechádzajú okolo nej,“ uviedla v tom čase pre TASR projektová manažérka organizácie Perly Gotickej cesty Mária Bartková.

Peniaze pôjdu v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarska, Slovenska, Rumunska a Ukrajiny. Nezisková organizácia Perly Gotickej cesty takto získala 550-tisíc eur. Na obnovu strechy nad arkádami, ktorá je v dezolátnom stave, prispel dotáciou 10-tisíc eur Košický samosprávny kraj. Tiež budú zrekonštruované vzácne náhrobné kamene pod arkádami. 

Košice posilňujú cezhraničnú spoluprácu s Ukrajinou

Viac k téme

24.02.20
Košice posilňujú cezhraničnú spoluprácu s Ukrajinou

Len z dvoch tretín

Po ukončení verejného obstarávania na zhotoviteľa boli všetky dokumenty odoslané na kontrolu na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Úrad pre verejné obstarávanie. Kontrola bola ukončená začiatkom januára tohto roku. „Hneď, ako sme dostali stanoviská o výsledku kontroly bola podpísaná Zmluva o dielo so zhotoviteľom,“ uviedla Bartková.

Veža bude momentálne obnovená len z dvoch tretín. „Aj preto sa plánujeme zúčastniť ďalších výziev na získane finančných zdrojov, aby sme mohli zreštaurovať priestor pod strechou arkád a náhrobné kamene umiestnené na stenách Urbanovej veže,“ dodáva na záver manažérka.

Urbanova veža

Stavba je zvonicou Dómu sv. Alžbety. Zasvätili ju sv. Urbanovi – patrónovi vinohradníkov. Spolu s Dómom svätej Alžbety a Kaplnkou svätého Michala bola v roku 1970 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Pri veľkom požiari mesta v roku 1556, keď vyhorela veža aj dóm, sa roztavili aj ich zvony. Z nich bol odliaty v roku 1557 nový zvon Urban, vážiaci 5 ton, olomouckým zvonolejárom Františkom Illenfeldom, ktorý umiestnili do veže.

V roku 1966 došlo opäť k požiaru veže, pričom bol zničený zvon Urban a strecha. V rokoch 1967 – 1971 bola zrekonštruovaná do dnešnej podoby.

Kedysi v nej bola expozícia umeleckého kovolejárstva Východoslovenského múzea. Neskôr tam sídlilo Múzeum voskových figurín. Momentálne je v nej expozícia zameraná na históriu Urbanovej veže a vývoj katolíckej liturgie.
 
Urbanova veža. Foto: Veronika Janušková
Urbanova veža sa zahaľuje do lešenia. Škridly zo striešky už nebudú ohrozovať okoloidúcich. Foto: Veronika Janušková

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím