07.12.17

Zámenou pozemkov môže vzniknúť na KVP chaos, tvrdí investor

foto: Veronika Janušková

Schválenie zámeny pozemkov medzi mestom Košice a spoločnosťou TEMPUS IMMO na Sídlisku KVP môže vyvolať patovú situáciu a chaotickú výstavbu. Tvrdia to predstavitelia košickej spoločnosti Paseo Development. 

Zámenou pozemkov s výmerou 6669 štvorcových metrov v katastri územia Grunt na Moskovskej ulici sa budú zaoberať košickí mestskí poslanci na rokovaní v pondelok 11. decembra.

„V predmetnej lokalite rok pracujeme na urbanistickej štúdii a vypracovaní návrhu o zmenu regulačného plánu, ktorý má priniesť okrem polyfunkcie, občianskej vybavenosti i športovo-obchodné centrum s vybudovaním parkových zón aj s bývaním. Myslíme si, že tento projekt má oveľa vyššiu pridanú hodnotu ako klasický, aktuálne platný územný plán zóny,“ uviedol  výkonný riaditeľ Paseo Development Tomáš Domik.

Ako povedal, rok pracujú i na príprave výkupu pozemkov, ktoré sú v predmetnej zóne. „Hneď ako k zámene so spoločnosťou TEMPUS IMMO dôjde, tak dôjde v podstate k patovej situácii, kde vznikne nejaký ďalší tretí subjekt, ktorý má určitý zámer. Technicky nevieme, aký ten zámer je a čo vlastne ponúka, a tým pádom sa celá realizácia v tejto forme a pridanej hodnote zablokuje,“ povedal.

Siska: Vedenie mesta sa s nami odmietalo baviť 

Podľa technického riaditeľa spoločnosti Františka Sisku uprednostnením majetkovoprávneho vysporiadania pozemkov dotknutých stavbou modernizácie električkových tratí privoláva mesto Košice vznik patovej, respektíve chaotickej stavebnej situácie v tretej najväčšej mestskej časti Košíc. „Vedenie mesta sa s nami doteraz odmietalo baviť, lebo si chcelo vysporiadať vzťahy s Tempusom. Zdanlivo “bezprizorná“, prevažne trávnatá lokalita má veľmi zložitú vlastnícku štruktúru a ak nedôjde ku konsenzu, každý súkromný vlastník si tam bude riešiť svoj problém samostatne,“ upozornil Siska.

Do štvrtka ubehlo podľa jeho slov 104 dní od podania prvej oficiálnej žiadosti o pracovné stretnutie. „Dodnes sme od mesta nedostali odpoveď. Ani na opakovanú žiadosť z októbra 2017,“ uviedol technický riaditeľ.

Spoločnosť Paseo Development však medzitým získala súhlas so svojím rozvojovým plánom od mestskej časti Košice-Myslava, ktorá zapojením do projektu získa potrebné rozšírenie a úpravu susediaceho miestneho cintorína. Paseo Development má v rukách už aj zmluvu o budúcej zmluve s tromi vlastníkmi celkovo 4623 štvorcových metrov širokej strategickej plochy prechádzajúcej stredom územia. Podľa Domika sú rozhodujúci, pretože bez nich na tomto území nemôže vzniknúť nič koncepčne zmysluplné.

reklamná sprava

Vysnívané Vianoce v online lekárni Dr.Max

Nakúpte nad 25 € a získajte produkt v hodnote až 28,99 € len za JEDINÝ CENT.

Zistite viac

„Z oficiálnych vyjadrení Magistrátu mesta Košice a referátu Útvaru hlavného architekta (ÚHA) mesta Košice vyplýva, že v zmysle záväzných regulatívov sa v priestore Moskovskej triedy na KVP majú uplatňovať vyššie nároky na kvalitu urbanistického a architektonického riešenia. Je totiž súčasťou hlavnej východo-západnej kompozičnej osi mesta,“ tvrdí spoločnosť Paseo Development. 

Ako uviedla hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová, mesto sa nebude vyjadrovať k tvrdeniam zástupcov spoločnosti Paseo Development. 

(TASR, JH) 

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím