Zamestnávatelia v slovenskom priemysle nesúhlasia s vládnymi sociálnymi balíčkami
Ak parlament schváli predvolebné sociálne opatrenia vlády za stovky miliónov eur, ich následky pocítia ešte ďalšie generácie. Najlepším sociálnym balíčkom je zdravé podnikateľské prostredie, uviedla Asociácia priemyselných zväzov (APZ) pred utorkovým rokovaním Národnej rady (NR) SR.
APZ vyzvala politikov, aby sa na pokračovaní 58. schôdze NR SR zachovali zodpovedne.
„Naša krajina a jej občania potrebujú kvalitné koncepčné riešenia. Žiadne sociálne balíčky neprinesú ľuďom toľko ako zdravé podnikateľské prostredie. Práve zdravé podnikateľské prostredie je najlepším sociálnym balíčkom,“ uviedol generálny sekretár APZ Andrej Lasz.
Neuvážené rozhadzovanie politikov
Parlament by mal rokovať o zdvojnásobení prídavkov na deti, zavedení trinásteho dôchodku a zrušení diaľničných známok pre vozidlá do 3,5 tony. APZ pripomenula, že tieto, na prvý pohľad prospešné opatrenia finančne kryjú firmy a ich zamestnanci prostredníctvom svojich daní a odvodov. Podľa APZ je preto neadekvátne, aby ich politici takto neuvážene rozhadzovali.
Podnikateľom združeným v APZ sa tiež nepáči, že sa vláda odmietla zaoberať návrhmi opatrení, ktoré by podľa nich pomohli firmám aj ich zamestnancom.
„Odôvodnila to tým, že sa nachádzame na konci volebného obdobia. Na druhej strane, zo dňa na deň prišla s nesystémovým návrhom na zdvojnásobenie prídavkov na deti či zavedením 13. dôchodku,“ uviedla asociácia s tým, že nie je proti zvyšovaniu dávok pre rodiny či seniorov. „Každý takýto krok však musí prejsť v právnom štáte riadnym legislatívnym konaním,“ uzavrel Lasz.
[ad][/ad]Dôchodky sú už v druhom čítaní
Plénum nebolo v utorok pri hlasovaní o diaľničných známkach trikrát uznášaniaschopné. Poslanci koalície aj opozície boli pri poslednom hlasovaní buď neprítomní, alebo sa zdržali. Prítomných bolo celkovo 43 poslancov. Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) uviedol, že o týchto dvoch návrhoch sa bude hlasovať opäť v utorok popoludní.
Hlasovať o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k zrušeniu diaľničných známok by sa v Národnej rade SR malo opäť v utorok o 17.00 hod. Rovnako by mali zákonodarcovia rozhodnúť aj o zrýchlenom režime k zvýšeniu prídavku na dieťa.
Poslanci sa majú o 14.00 hod. vrátiť k rozprave o zavedení 13. dôchodku na Slovensku, ktorý je už v druhom čítaní. Dôchodcovia majú podľa návrhu zákona ku koncu tohto roka dostať 13. dôchodok. Má byť vo výške súčasného priemerného dôchodku, teda 460,40 eura, predčasní dôchodcovia by mali dostať 433,20 eura.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Zvýšená sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) neovplyvnila ceny lístkov v košickej MHD. Pre agentúru SITA to uviedla špecialistka pre styk s verejnosťou Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Vladimíra Bujňáková.
Kyberútok na kataster má dopad aj na služby pre Košičanov. Ako ale informovalo mesto Košice, usiluje sa v čo najväčšej možnej miere vyhovieť občanom i firmám pri vybavovaní ich žiadostí, a to vďaka dátam, ktoré má riadne archivované. Verejnosť upozornilo, že v súčasnosti nie je možné vybaviť niektoré úradné záležitosti, ktoré sú prepojené na kataster. Varuje, že ak by bol výpadok dlhodobý, mohol by paralyzovať rozhodovaciu činnosť mesta.
Petícia za odstránenie komunistických symbolov na Námestí osloboditeľov bola ukončená. Podpísalo ju takmer 3 300 občanov (k 25. januáru). Petícia bežala na webe a vyvrcholila 19. januára, teda v deň 80. výročia oslobodenia Košíc. Občania podpísaní pod petíciou požadujú od mesta, aby podniklo kroky vedúce k odstráneniu kosákov a kladív z pamätníka.