Zatvoria Steel arénu?
Steel Aréna má problémy, chýba jej momentálne 200-tisíc na zaplatenie médií. Generálny manažér Igor Havrila sa najprv k problému nechcel pre média vyjadrovať. Stanovisko chcel dať až po dnešnom mestskom zastupiteľstve.
Keďže ani včera (v stredu 11. 12.) Mesto Košice na naše otázky ohľadom financovania Steel Arény nereagovalo a ani nebolo jasné, či sa tento bod vôbec dostane na rokovanie, nakoniec s rozhovorom súhlasil. Igor Havrila odpovedal za občianske združenie Košická Aréna (KA), ktoré je vlastníkom Steel Arény.
[article slug=”steel-arene-hrozi-ze-ju-odpoja-od-tepla-aj-elektriny-mesto-stale-mlci”][/article]V stredu sme uverejnili stanovisko Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), ktorého sme sa pýtali, či by nevedeli finančne pomôcť Steel Aréne. Z odpovede vyplynulo jasné nie. Čo hovoríte na ich stanovisko?
Vláda vyčlenila na MS 2019 dotáciu 3,5 mil. eur. V predkladacej správe navrhovala jeden milión pre Košice a 2,5 mil. eur pre Bratislavu. Z uvedenej čiastky sme nakoniec dostali len polovicu, čo nebolo postačujúce. Od prvej chvíle sme o tom informovali SZĽH a aj samotného vtedajšieho prezidenta Martina Kohúta. Dostal prehľad potrebných investícií pre zabezpečenie MS 2019 uv Košiciach, aj v zmysle požiadaviek IIHF, kde suma značne prevyšovala poskytnutú čiastku.
Na vznik nepriaznivej situácie mali vplyv okrem iného zníženie nájmu za prenájom haly pre SZĽH počas MS 2019 ako ústupok za to, že v Košiciach hralo slovenské mužstvo a skutočnosť, že sme chceli potešiť Košičanov a spolupodieľať sa na kvalitnom šampionáte. Nakoniec MS 2019 generovali zisk 7,5 mil. eur.
Ďalšie náklady súviseli s rekonštrukciou Hotela Aréna v zmysle požiadavky IIHF a SZĽH pre konanie MS 2019 aj v Košiciach. Musíme k tomu prirátať ďalšie investície do technológií, údržieb a servisov nad rámec, nákup náhradných dielov atď., ktoré nám odčerpali financie na prevádzku. Výsledkom je chýbajúci cash koncom tohto roku.
Je smutné a neprofesionálne, že SZĽH nám zatvára dvere a absolútne s nami nekomunikuje. V septembri a novembri tohto roku sme sa oficiálne obrátili na SZĽH listami, v ktorých, v záujme slovenského hokeja, žiadame o stretnutie a pomoc. Doteraz sme nedostali žiadnu odpoveď a nikto zo SZĽH nás ani nekontaktoval. Z médií sa dozvedáme, ako bolo všetko dohodnuté. Akú dohodu majú médiá na mysli?
Riaditeľka organizačného výboru pre MS v Košiciach Aneta Büdi sa vyjadrila, že po preštudovaní všetkých potrebných dokumentov dospeli k celkovej sume približne milión, až milión dvestotisíc eur. S väčšinou nárokov Steel arény sa plne stotožnila. Máte informácie, prečo sa nepodarilo získať tieto peniaze a vláda nakoniec schválila iba 500-tisíc?
Riaditeľka organizačného výboru pre majstrovstvá sveta 2019 v Košiciach presne o tejto sume informovala verejnosť prostredníctvom článku „Začal sa boj s časom. STEEL ARÉNA potrebuje masívne investície, v Košiciach veria v príchod Slovákov“ uverejnenom na portáli hokej.sk dňa 21. 11. 2017. …a s takou sumou sme aj rátali. Dôvod krátenia, aj keď sme žiadali o vysvetlenie niekoľkokrát, nepoznáme.
SZĽH malo z MS zisk 7,5 milióna eur pred zdanením. V roku 2011 to bolo len 2,5 milióna. Dostali ste nejaké peniaze od zväzu?
Nie, žiadne peniaze sme po majstrovstvách sveta zo SZĽH nedostali.
KA oslovila viacerých mestských poslancov, aby do programu najbližšieho zastupiteľstva navrhli zaradiť aj žiadosti o finančnú podporu. Vyjadrilo sa už vedenie mesta, či bude tento bod zaradený do programu MZ?
O zaradení nerozhoduje Košická aréna. Požiadali sme o zaradenie tohto bodu vzhľadom na závažnosť situácie a mesto by sa problémom Steel Arény určite zaoberať malo.
Rokovali ste už s U. S. Steel Košice, či ostatnými členmi správnej rady, či nevedia KA pomôcť?
Rokovali sme so všetkými subjektami, ktoré prichádzajú do úvahy.
Čo hrozí Steel Aréne v prípade, že sa nepodarí zohnať finančné zdroje na zaplatenie dlhu?
Robíme všetko preto, aby sme v Steel Aréne mohli naďalej plnohodnotne fungovať a poskytovať služby na požadovanej úrovni. Veríme, že takto rozmýšľajú a budú konať všetky dotknuté subjekty a že akékoľvek čierne scenáre sa nikdy nenaplnia.
Odporúčané články
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.