25.01.18

Živé IT projekty ponúkli množstvo zaujímavých nápadov

Foto: Veronika Janušková

Tretí ročník podujatia Živé IT projekty ponúkol v stredu (24.1.) množstvo zaujímavých nápadov. Okrem viacerých firiem z klastra Košice IT Valley sa do neho zapojili i Technická univerzita (TUKE) a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.

„Živé IT projekty vznikli na katedre počítačov a informatiky, ako pokus o duálne vzdelávanie študentov štvrtého ročníka v čo najširšom rozsahu. Je to najväčšia akcia na Slovensku realizujúca prepojenie viacerých univerzít a praxe s aktívnou účasťou študentov počas celého semestra," uviedol vedúci katedry počítačov a informatiky Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE v Košiciach Jaroslav Porubän.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

„Máme jasný dôkaz toho, že vzájomná spolupráca viacerých subjektov a prepojenie univerzity a praxe dokáže priniesť naozaj úspešne výsledky," zhodnotil Živé IT projekty predseda Správnej rady Košice IT Valley Juraj Girman. Výkonný riaditeľ združenia IT Valley Pavol Miroššay považuje túto aktivitu za jednu z kľúčových, na ktorých sa združenie podieľa. „Študenti, ktorí sa zúčastňujú na takýchto projektoch, prichádzajú do praxe oveľa lepšie pripravení, nakoľko majú možnosť zažiť reálne situácie pri vývoji produktu," povedal.

Na vypracovanie projektu, ktorý zadala niektorá z IT spoločností, mali študenti štyri mesiace. Pri tom mali možnosť poradiť sa s mentormi a nakoniec odprezentovať svoje riešenie v dva a pol minútovej prezentácii. Porota následne vybrala päť najlepších projektov, ktoré boli ocenené vecnými cenami. Prvé miesto získal projekt, na ktorom pracovala pätica študentov Marián Harbist, Lukáš Prokein, Patrik Seman, Dominik Sečka a Adriána Štofová. „Naša mobilná aplikácia rieši situáciu finančného krytia v prípade, ak sa oneskorí váš let," povedal Lukáš Prokein. „V prípade meškania letu bude používateľovi zaslaná finančná kompenzácia. Aplikácia je bezpečná a všetky transakcie sú zabezpečené kryptovaním," doplnil ho Dominik Sečka.

Projekty zadávalo 13 firiem. Celkovo bolo vytvorených 37 tímov. Tie vyvíjali funkčné prototypy projektov, ako napr. virtuálna realita pre zobrazovanie medicínskych údajov, sledovanie emócií počítačom, rozpoznávanie rýb či automatická kontrola obsadenosti parkoviska. Odbornú pomoc študentom poskytlo 30 mentorov z pôdy univerzít, ale aj zapojených IT spoločností. Akcie sa zúčastnilo 176 študentov. V rámci celého projektu študenti odpracovali 9226 hodín práce a napísali takmer 250.000 riadkov zdrojového kódu.

(TASR)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím