V Košiciach vyrábajú prvý ultrazvukový systém s umelou inteligenciou
Spoločnosť Siemens Healthineers, globálny líder v oblasti medicínskych technológií dlhodobo posilňuje svoju pozíciu aj na Slovensku. Od spustenia výroby špičkových ultrazvukových zariadení v košickom závode koncom roka 2022 bolo vyrobených už viac ako 4 000 prémiových ultrazvukových zariadení.
Slúžia na celom svete na diagnostiku širokej škály ochorení, medzi ktoré patria aj kardiovaskulárne ochorenia. Spoločnosť včera predstavila prístroj ACUSON Origin, ktorý nesie označenie “MADE IN SLOVAKIA” – vyvinutý a vyrobený na Slovensku. Je tak prvým zariadením s tlačidlom “AI” na ovládacom paneli na svete, ktoré pochádza z Košíc. Vďaka umelej inteligencii umožňuje prístroj rýchlejšiu a efektívnejšiu diagnostiku srdcovo-cievnych ochorení. Práve umelá inteligencia zohráva v medicínskych zobrazovacích technológiách čoraz väčšiu úlohu. V echokardiografii sa stáva nepostrádateľným nástrojom v diagnostike srdcových ochorení. Vďaka technológii dokážu prístroje vykonávať úkony rýchlejšie, presnejšie, s menšou variabilitou medzi jednotlivými lekármi a zjednodušujú tak celý proces diagnostiky.
“ACUSON Origin dokáže správne identifikovať a analyzovať 12 rôznych pohľadov alebo rezov srdca, pričom v 99 % prípadov poskytuje veľmi presné výsledky, ktoré pomáhajú lekárom spoľahlivo hodnotiť stav srdca, identifikovať potenciálne problémy, navrhnúť najvhodnejšiu liečbu pre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami,” hovorí Miroslav Kliment, vedúci divízie Ultrasound Siemens Healthineers Slovensko a dodáva,” ACUSON Origin, určený na 3D a 4D echokardiografické vyšetrenia srdca, je vybavený tlačidlom “AI”, ktoré ponúka prístup k viac ako 5600 meraniam, ktoré sú vyrátané s pomocou umelej inteligencie. AI používaná v ACUSON Origin je testovaná na viac ako 2 miliardách obrázkov srdca z rôznych modalít.”
Podľa odborných prognóz sa do troch rokov väčšina meraní v oblasti echokardiografie bude realizovať automatizovane, pričom AI postupne prevezme väčšinu technických úloh. Lekár bude aj naďalej zohrávať rozhodujúcu úlohu pri stanovení konečnej diagnózy, čím sa posilní prepojenie medzi modernými technológiami a medicínskou praxou.
Vývoj AI priamo na Slovensku
Za vývojom prelomovej technológie pre ACUSON Origin stojí tím expertov z R&D tímu a z košického výrobného závodu. Viac než 100 vývojárov pracovalo od roku 2020 na softvéri pre ACUSON Origin, pričom ich úlohou bol kompletný vývoj kľúčových funkcií prístroja vrátane integrácie AI algoritmov.
V závode tiež pôsobia aj špecializované tímy testerov, ktoré sa starajú o verifikáciu a kvalitu celého systému.
Prevencia – Slovensko na chvoste vyspelého sveta
Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtí na Slovensku, pričom ischemická choroba srdca a mŕtvica patria medzi najčastejšie diagnózy. Odhaduje sa, že približne 50 % všetkých úmrtí v krajine súvisí s kardiovaskulárnym ochoreniami. V porovnaní so západnými európskymi krajinami má Slovensko podstatne vyššiu úmrtnosť.
„Diagnostika ochorení kardiovaskulárneho systému sa stáva čím ďalej tým zložitejšou. Rovnako odporúčania manažmentu týchto ochorení sú v poslednej dobe značne komplikované. Preto je žiadúce zavádzanie moderných prístupov, ktoré uľahčujú lekárom vysporiadať sa so zložitými schémami v diagnostickom a liečebnom procese. Umelá inteligencia sa črtá ako významná pomoc v tejto oblasti. V rámci zobrazovacích metodík, ako je napr. ultrazvukové/echokardiografické vyšetrenie, počítačová tomografia a magnetická rezonancia, umelá inteligencia významným spôsobom uľahčuje a hlavne urýchľuje pracovný proces, čím sa významným spôsobom zvýši kvalita a efektivita vyšetrení. Práca lekára sa takto zjednoduší a zostane mu viac času na využitie jeho schopností pri liečbe pacienta. Môžeme to prirovnať k situácii, keď v 19. storočí, v čase priemyselnej revolúcie stroje nahradili človeka, čím sa významne zvýšila produktivita práce“, konštatuje prof. MUDr. Gabriel Valočík, PhD., profesor na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a prednosta 1. Kliniky kardiológie na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach a Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach, a.s.
Budúcnosť diagnostiky na Slovensku a vo svete
V najbližších 2-3 rokoch sa AI výrazne dotkne oblasti echokardiografie aj na Slovensku. Inovácie v oblasti AI nie sú len trendom, ale nevyhnutnosťou. Diagnostické pracoviská budú intenzívnejšie cítiť potrebu vymeniť svoje staršie systémy za tie, ktoré podporujú aplikácie AI, aby mohli lekári poskytovať presnejšiu a rýchlejšiu diagnostiku. Jedným z hlavných dôvodov, prečo bude zmena nevyhnutná, je nedostatok lekárov-špecialistov. Tento problém trápi nielen slovenské zdravotníctvo, ale ide o celosvetový problém.
“Zrýchlenie a automatizácia diagnostických procesov s pomocou AI je pre kvalitu zdravotníctva prelomová. AI aplikácie automatizujú mnoho rutinných úkonov, čím uľahčujú prácu lekárom a zároveň znižujú variabilitu v diagnostike. V konečnom dôsledku to prispieva k rýchlejšiemu, presnejšiemu a spoľahlivejšiemu stanoveniu diagnózy, čo vedie k lepším výsledkom liečby pre pacientov,” hovorí Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers Slovensko. Dodáva, že „ technologická revolúcia spojená s využitím AI otvára nové možnosti pre inovatívnu medicínu na Slovensku a umelá inteligencia sa stáva kľúčovým nástrojom v optimalizácii a transformácii zdravotnej starostlivosti. Veľmi sa teším, že na Slovensku i vo svete budú môcť lekári a pacienti využívať benefity, ktoré im náš ultrazvuk vďaka špičkovej technológii prináša.”
Prístroje zo Slovenska – svetová špička v diagnostike
Siemens Healthineers Slovensko je lídrom v predaji zobrazovacej a laboratórnej technológie na Slovensku, poskytuje servisné a vzdelávacie služby pre zdravotnícke zariadenia, vyrába ultrazvukové prístroje vo výrobnom závode v Košiciach a tiež prevádzkuje kompetenčné centrum poskytujúce služby 21 krajinám Európy a Stredného Východu. Spoločnosť si na Slovensku vybudovala aj Development Center, kde viac ako 600 špičkových odborníkov vyvíja inovatívne softvérové riešenia pre medicínsku technológiu.
Košický závod Siemens Healthineers Ultrasound je jediným závodom v rámci regiónu Európy, Stredného východu a Afriky, ktorý unikátne ultrazvukové prístroje nielen vyvíja, ale aj vyrába.
Spoločnosť zamestnáva na Slovensku viac ako tisíc ľudí. Na vývoji softvéru a optimalizácii medicínskych prístrojov intenzívne spolupracuje s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Slovenský závod vyrába a distribuuje do sveta aj prístroje ACUSON Redwood, ACUSON Juniper a ACUSON Sequoia, ktoré patria medzi svetovú špičku v rámci ultrazvukových zariadení. Ide o najpredávanejšie sonografické medicínske prístroje značky Siemens Healthineers v Európe určené pre široké využitie v nemocniciach či v bežných ambulanciách.
Zdroj:(TS)
Odporúčané články
Spoločnosť Siemens Healthineers, globálny líder v oblasti medicínskych technológií dlhodobo posilňuje svoju pozíciu aj na Slovensku. Od spustenia výroby špičkových ultrazvukových zariadení v košickom závode koncom roka 2022 bolo vyrobených už viac ako 4 000 prémiových ultrazvukových zariadení.