07.09.17

Na novej poštovej známke bude aj košický futbalista

Foto: tasr

Portfólio poštových známok Slovenskej pošty doplní dnes známka, ktorá predstavuje významné postavy československého športu.

Známka stvárňuje košického rodáka Andreja Kvašňáka, ktorý bol kľúčovým hráčom českého futbalového tímu Sparta Praha, moravského rodáka a hokejistu Slovana Bratislava Václava Nedomanského a československého boxera maďarského pôvodu Júliusa Tormu.

„Známka Šport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. Torma má rozmery 26,5 x 44,1 mm vrátane perforácie a vychádza vo forme tlačového listu s 25 známkami a 25 kupónmi rovnakého rozmeru v nominálnej hodnote jedno euro. Známku s kupónom vytlačila technikou ofsetu Poštovní tiskárna cenin Praha," uviedla Macková.

Autor poštovej známky, akademický maliar Igor Piačka, vychádzal zo slovenskej zástavy, ktorej trikolóra vytvorila pozadie pre jednotlivé športy. Slovenská pošta súbežne so známkou vydáva obálku prvého dňa s pečiatkou FDC, dátumom 7.9.2017 a s domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC obálky sú portréty jednotlivých športovcov, motívom FDC pečiatky je symbolické podanie rúk. FDC rovnako ako známku a kupón vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha, v tomto prípade technikou jednofarebnej oceľotlače. Autorom rytiny FDC je akademický maliar Rudolf Cigánik.

Inaugurácia poštovej známky bude súčasťou otvorenia výstavy SOV - Slovenského olympijského a športového múzea „Nájdi si svoje hobby! Olympijské a športové zberateľstvo na Slovensku," ktoré sa uskutoční dnes o 16. h vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislava v Starej radnici.

(TASR)

Čítajte viac: umenie

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím