1. apríl alebo aj Deň bláznov. Viete prečo sa tak volá?

Tento deň patrí medzi najzábavnejšie dni v roku. Ľudia si zo seba uťahujú a dobre sa na tom zabávajú. Okrem iného patrí 1. apríl aj vtáctvu, pretože sťahovavé vtáky prilietajú zo zimovísk na Slovensko. My si však povieme niečo o tradícii Dňa bláznov.
V tento deň sa v stredoveku usporadúvali rôzne oslavy, pretože sa v mnohých krajinách oslavoval začiatok nového roka. Trvali 8 dní, od 25. marca a vrcholili práve 1. apríla. Ako vznikol gregoriánsky kalendár, tak sa Nový rok posunul na 1. januára. Keďže ľudia nemali internetové spojenia, tak sa to dozvedali od ľudí z dedín. Niekedy to trvalo aj niekoľko rokov. Ale boli aj takí, ktorí sa rozhodli, že budú oslavovať Nový rok 1. apríla a práve týchto ľudí oslovovali blázni a robili si z nich srandu.
1. apríl vo svete
V starej Indii počas sviatku Huli, ktorý oslavovali od 30. marca do 1. apríla, ľudia vyrazili do ulíc na veľkolepé karnevaly. Súčasťou osláv boli hry, na ktorých museli ľudia plniť nezmyselné úlohy. Ten, kto to nesplnil alebo nevedel vtipne zareagovať, mal prezývku blázon osláv.
Francúzi sa zvyknú v tento deň obdarúvať. Nazývajú ho aprílová ryba, pretože v tomto čase sa slnko nachádza v znamení Ryba. Taliani oslavujú tak, že sa zbavujú starých vecí, vystrájajú žartíky alebo sa obliekajú do pestrofarebných kostýmov.
(AP)
Odporúčané články

Zapekaná brokolica s vajíčkami, zemiakmi a syrom poteší každého, kto hľadá jednoduché, no chutné jedlo bez mäsa. Vďaka základným surovinám, ktoré má väčšina z nás doma, si pripravíte jedlo vhodné aj na opakované zohrievanie, ideálne do krabičky alebo ako rýchle riešenie po náročnom dni.


Čím viac času trávime na sociálnych sieťach, tým častejšie prežívame úzkosť, keď ich nemáme k dispozícii. Skúsenosť s týmto pocitom má viac ako polovica populácie Slovenska. Úzkosť bez prístupu na sociálne siete častejšie pociťujú najmä tí, ktorí sa zvyknú porovnávať s inými používateľmi na základe obsahu, ktorý sledujú.