10 odpovedí na bizárne otázky všedného dňa
Prečo sa niekto z letného výletu pri jazere vráti celý doštípaný komármi a iný nie? Prečo má minúta 60 sekúnd a hodina 60 minút? Načo slúžia nenápadné dierky na okraji novinových strán?
S týmito situáciami sa stretávate denne, no možno ste si nikdy nepoložili otázku „Prečo to tak vlastne je?“ My sme si ju položili za vás a prinášame vám odpovede na zaujímavé javy okolo nás, s ktorými sa denne stretávame.
- Prečo sa na rifliach nachádza záhadné malé vrecko?
Vrecko-nevrecko, ktoré sa nachádza v pravom veľkom vrecku nohavíc, sa využívalo ešte v období divokého západu . V 19. storočí si do neho kovboji, šerifovia či banditi odkladali hodinky. Dnes sa využíva skôr na odkladanie drobných mincí, žuvačiek, lístkov či kondómov.
- Prečo spadne chlieb na zem vždy natretou stranou dole?
Nejde o Murphyho zákon, ale o zákon gravitačný. Zemská príťažlivosť priťahuje všetky veci tým ťažším miestom k stredu. Hustota masla je väčšia ako hustota chleba, a tak celkové ťažisko chleba nie je uprostred. Preto ak chlieb padá z dostatočnej výšky (napríklad z výšky stola), zastaví sa v rovnovážnej polohe, a to maslom smerom dole.
- Prečo naše obočie a mihalnice nenarastú do takej dĺžky ako napríklad vlasy?
Mihalnice na hornom viečku dorastajú v priemere do dĺžky 12 milimetrov, spodné do dĺžky 8 milimetrov. Obočie je zväčša ešte kratšie. Priemerná dĺžka životnosti obočia aj mihalníc je iba 3 až 5 mesiacov. Potom chĺpky vypadnú a narastú nové. Za takto krátky čas teda nemajú priestor vyrásť do väčšej dĺžky.
- Prečo sa v e-mailových adresách používa @?
E-mailová adresa sa skladá z dvoch častí – z užívateľského mena a z názvy domény. Znak @ (zavináč) sa používa na oddelenie užívateľského mena a domény.
- Prečo sa vlny v mori lámu?
Morské vetry vytvárajú na hladine mora vlny, a poháňajú tak morské prúdy. Vlny sa pri brehu mora “rozbijú“, a to v momente, keď je hladina vody príliš plytká a vlna sa už nedokáže inak pohybovať.
- Prečo má minúta 60 sekúnd a hodina 60 minút?
Minúta má 60 sekúnd, hodina zas 60 minút. To všetci dobre vieme. Viete však prečo je tomu tak? Ešte dávni Sumeri totiž používali šestkovú číselnú sústavu, čísla teda interpretovali v šiestich symboloch namiesto v desiatich. Časové jednotky tým pádom vyjadrovali v násobkoch čísla šesť, nie desať. Toto rozdelenie sa zachovalo dodnes.
- Prečo po priložení mušle k uchu počujeme šum mora?
Mušle majú veľmi hladké a tvrdé steny, sú teda ideálnymi zosilňovačmi zvuku. V ich vnútri rezonuje až niekoľko zvukových pásiem. Po priložení mušle k uchu teda nepočujeme žiadne iné vonkajšie zvuky. Zvuk, ktorý sa nám naskytne, teda v skutočnosti nie je šum mora, ale tiché šumenie vlastnej krvi.
- Prečo si pri stretnutí podávame ruky?
Dnes veľmi známy zvuk, kde sa však vzal jeho pôvod? Ešte v dome kamennej si naši predkovia podávali pri stretnutí ruky, a to na znak priateľských a mierumilovných úmyslov. Ubezpečili sa tak, že ani jeden z nich v ruke nedrží zbraň.
- Prečo niektorých ľudí komáre štípu oveľa častejšie ako iných?
Neide až tak o sladkú či menej sladkú krv, ako sa možno mnohí nazdávali. Tento neobľúbený hmyz najviac priťahuje teplo, kyselina mliečna, oxid uhličitý a isté mastné kyseliny, ktoré človek vylučuje. V preklade to znamená, že najčastejšími obeťami útokov komárov sú ľudia, ktorí sa nadmerne potia (napríklad objemní ľudia či tehotné ženy), alebo tí, ktorí trávia veľa času vonku.
- Prečo majú noviny na spodnom okraji dierky?
Určite ste si všimli nenápadne malé dierky na spodnej strane novín veľkosti menšej ako je špendlíková hlavička. Napadlo vám niekedy aký je ich dôvod? Dierky vznikajú ešte v tlačiarni. Po vytlačení sa všetky strany musia orezať do konečnej podoby. Pevne sa uchopia do otáčacieho stroja a v tomto momente vznikajú na okraji novinového papiera dierky.
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.