Aké budú sviatky na Luníku IX?
V Košiciach (aj inde) je množstvo „expertov“ na Luník IX. Sú o to „fundovanejší“, cím menejkrát
tam boli. Mnohí ani nepoznajú tamojší kostol, ktorý tam stojí a každodenne sa využíva už piaty rok.
Jeho zasvätenie Zmrtvychvstalému Kristovi najviac korešponduje s Velkonocným obdobím, ktoré podla cirkevného kalendára prežívame.
Praktická finta
Kostol Zmrvychvstalého Krista má kapacitu 200 až 1000 osôb. Podla toho, ci sa sprístupní aj zadná miestnost komplexu, ktorá je vlastne telocvicnou a od priestoru vlastného kostola je oddelená posuvnou stenou.
Takúto praktickú fintu vymyslel architekt Michal Baník (1937- 2007), ktorý projektoval desiatky kostolov na Slovensku. V Košiciach napríklad Kostol sv. Ondreja na Podhradovej (dokoncený v roku 1997) alebo gréckokatolícky kostol sv. Petra a Pavla na Terase (2000). Okrem toho aj Dom rozlúcky v Myslave (1998), budovu
Slovenskej poistovne na Štúrovej ulici (1995), Dom dôchodcov na Skladnej ulici (2001), prístavbu Terminálu letiska Košice, ba dokonca aj hlavný oltárny stôl v Dóme sv. Alžbety. Projekt kostola na sídlisku Luník IX po smrti architekta Baníka dotiahol architekt Marián Sitarcík, ktorý zároven navrhol oltárny stôl a ambón („recnícku tribúnu“).
Príchod spasitela
Tento kostol štvorcového pôdorysu je pozoruhodný aj tým, že nemá prednú stenu, ale predný kút. Odtial sa na nás vítazne díva socha Zmrtvychvstalého Krista. Spoza neho presvitá kruhová vitráž, ako keby východ slnka. Pripomína,
že kostoly boli volakedy stavané tak, aby svojou svätynou smerovali na východ, lebo odtial sa ocakáva druhý príchod Spasitela – Zmrtvychvstalého Krista. Každé svitanie je tak predzvestou Jeho, ktorý je Svetlom sveta.
Takto umelecky stvárnil patrocínium (zasvätenie) kostola košický sochár Peter Beno (1978). Ten je autorom aj 14 reliéfov Krížovej cesty, ktoré sú v interiéri. Kostol je súcastou komunitného centra, v ktorom žijú traja saleziáni
plus niekolko dobrovolníkov. Posvätil ho košický arcibiskup Bernard Bober 30. októbra 2010.
„Zámienkou“ príst na Luník IX sa tak môže pre vás stat aj svätá omša. Napríklad v nedelu o 10. hodine. Bonusom bude verzia modlitby Otce náš v rómcine.
Foto: pr, Veronika Janušková
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.