Ako sa slávi Halloween vo svete?
Nemecko
Okrem vyrezávania tekvíc a tradícií podobných ako u nás, v Nemecku traduje povera, že na Halloween (31. októbra) sa majú v noci odložiť všetky nože, aby sa zabránilo tomu, že duchovia ublížia živým a naopak. V Nemecku deti vyrezávajú aj koreňové monštrá z repy, aby vystrašili zlých duchov.
Rakúsko
Rakúšania počas halloweenskej noci nechávajú zapnuté svetlo, chlieb a vodu na stole pred tým, ako zaspia, pretože veria, že tieto tri veci vítajú duše ich milovaných zosnulých, ktoré sa v túto noc môžu vrátiť z druhého sveta.
Poľsko
Poliaci 2. novembra oslavujú Deň mŕtvych. Táto udalosť je pre katolíkov v Poľsku veľmi dôležitá. Rodiny navštevujú hroby zosnulých príbuzných, aby im zapálili sviečku, ako znak toho, že na nich spomínajú. Halloween nie je v Poľsku tradíciou a je len mierne spojený s pohanskými slávnosťami iných slovanských krajín. Poľskí katolíci sú proti tomuto sviatku, pretože veria, že sa líši od hlavného významu týchto sviatočných dní. V Poľsku sa tradične oslavuje iba Deň všetkých svätých a Deň všetkých duší, kedy je tradíciou mať všetky dvere a okná otvorené, aby tým ľudia privítali duchov hosťujúcich duší.
Pokračovanie na ďalšej strane.
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.