Ako vojna na Ukrajine ovplyvňuje životné prostredie?
Vojna je katastrofou nielen pre ľudí, ale aj pre životné prostredie. V dôsledku vojny na Ukrajine sa infikuje vzduch, voda, pôda, ničí sa flóra a fauna. Existuje tiež riziko poškodenia obzvlášť nebezpečných objektov: podnikov chemického priemyslu, jadrových elektrární a iných stavieb, čo môže viesť k masívnemu znečisteniu veľkých oblastí.
V oblasti aktívnych bojov sú pôdy masívne znečistené palivami a mazivami, kovovými úlomkami z nábojov a mín, ako aj ochudobneným uránom, ktorý sa používa na zvýšenie priebojnosti niektorých munícií. Tieto pôdy môžu byť ešte dlho nevhodné pre poľnohospodárstvo. Okrem toho prezidentka profesijnej asociácie ekológov Ukrajiny Ľudmila Tsiganok tvrdí, že existuje riziko katastrofy spôsobenej človekom v dôsledku poškodenia nebezpečných zariadení, ako sú ropné sklady v oblasti Kyjeva a Černigova, v dôsledku čoho začala horieť skupina tankov s objemom najmenej 3 000 metrov kubických motorovej nafty. To všetko vedie k prenikaniu škodlivých látok do pôdy a podzemných vôd nielen na Ukrajine.
Experti EcoPolitica uvádzajú, že životné prostredie vo všeobecnosti nemá pojem hranice, celý ekologický systém je prepojený. Vojna teda neškodí len ukrajinskej prírode, jej následky budú pociťovať aj ďalšie krajiny, naši blízki i vzdialení susedia ešte dlhé roky.
Zdroj: (KK)
Odporúčané články
Najväčšie letecké podujatie na Slovensku, Letecké dni Košického kraja, sa uskutoční už tento víkend. Letecký festival prinesie fanúšikom lietania jedinečný zážitok plný ukážok leteckých zručností a fascinujúcich strojov. Toto podujatie bude zároveň jedinou airshow v Košickom kraji a na celom Slovensku v tomto roku.
Starosta mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát potvrdil, že výstavba nového obchodného centra Pri Hati za 25 miliónov eur je už v pokročilej fáze stavebného konania. Ide o projekt, ktorý by mal vyrásť v areáli bývalých Inžinierskych stavieb.
Steel Aréna v Košiciach prechádza najrozsiahlejšou rekonštrukciou od svojho otvorenia v roku 2006, pričom práce aj naďalej napredujú. V polovici augusta sa začala dôležitá fáza projektu – betonáž ľadovej plochy. Tento nový betónový povrch už ukrýva viac ako 25 kilometrov chladiarenských rúr, čo je dôležitý krok k modernizácii celej haly.