Ako vojna na Ukrajine ovplyvňuje životné prostredie?
Vojna je katastrofou nielen pre ľudí, ale aj pre životné prostredie. V dôsledku vojny na Ukrajine sa infikuje vzduch, voda, pôda, ničí sa flóra a fauna. Existuje tiež riziko poškodenia obzvlášť nebezpečných objektov: podnikov chemického priemyslu, jadrových elektrární a iných stavieb, čo môže viesť k masívnemu znečisteniu veľkých oblastí.
V oblasti aktívnych bojov sú pôdy masívne znečistené palivami a mazivami, kovovými úlomkami z nábojov a mín, ako aj ochudobneným uránom, ktorý sa používa na zvýšenie priebojnosti niektorých munícií. Tieto pôdy môžu byť ešte dlho nevhodné pre poľnohospodárstvo. Okrem toho prezidentka profesijnej asociácie ekológov Ukrajiny Ľudmila Tsiganok tvrdí, že existuje riziko katastrofy spôsobenej človekom v dôsledku poškodenia nebezpečných zariadení, ako sú ropné sklady v oblasti Kyjeva a Černigova, v dôsledku čoho začala horieť skupina tankov s objemom najmenej 3 000 metrov kubických motorovej nafty. To všetko vedie k prenikaniu škodlivých látok do pôdy a podzemných vôd nielen na Ukrajine.
Experti EcoPolitica uvádzajú, že životné prostredie vo všeobecnosti nemá pojem hranice, celý ekologický systém je prepojený. Vojna teda neškodí len ukrajinskej prírode, jej následky budú pociťovať aj ďalšie krajiny, naši blízki i vzdialení susedia ešte dlhé roky.
Zdroj: (KK)
Odporúčané články
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.
Z dôvodu výkopových prác na ulici Široká v MČ Kavečany dochádza od utorka 22. októbra 2024 do ukončenia prác k obmedzeniam premávky autobusovej linky 29.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.