LESŇÁK vs. POLAČEK! FINÁLNE VÝSLEDKY VOLEBNEJ ANKETY KOŠICE: DNES
V redakcii KOŠICE: DNES sme pred vyše mesiacom spustili hlasovanie, v ktorom sa snažíme zistiť, kto spomedzi všetkých známych kandidátov na primátora mesta Košice má medzi Košičanmi najväčšiu podporu v nasledujúcich komunálnych voľbách, ktoré sa uskutočnia už tento víkend, 29. októbra 2022.
Ku dnešnému dňu, t. j. 26. 10. 2022, evidujeme v našej ankete celkovo 2474 platných hlasov. Finálne výsledky sú po zrátaní a odfiltrovaní neplatných hlasov nasledovné:
V hlasovaní vedie už tretí týždeň Milan Lesňák, ktorý získal 585 hlasov, čo predstavuje 23,65%. Jaroslav Polaček sa umiestnil tesne za ním na druhej pozícii s výsledkom 21,79%, čomu prislúcha 539 hlasov. Miesto v TOP 3 opäť obhájil Štefan Lasky s výsledkom 15,6% (386 hlasov).
Po oznámení Jozefa Karabina o vzdaní sa kandidatúry v prospech Miloslava Klímu by sa Klíma dostal po zrátaní ich spoločných hlasov z piateho na tretie miesto s počtom hlasov 455 a 18,39%.
Nasleduje Monika Kováčová s 348 hlasmi (14,07%), Viliam Novotný so 138 hlasmi (5,58%) a kandidátnu sedmičku uzatvára Jaroslav Džunko s 23 hlasmi (0,93%).
Tieto výsledky sú zverejňované ako finálne vyhodnotenie našej ankety.
Hlasovanie na webe KOŠICE: DNES bolo chránené pred zneužitím. Počas vyhodnocovania sme však natrafili aj na podozrivé e-mailové adresy, ktoré hlasovali za určitých kandidátov. Javili známky botovania, a preto boli tieto e-mailové adresy z hlasovania odstránené a hlasy kandidátom odrátané.
V redakcii dbáme na to, aby toto hlasovanie prebiehalo slušne a transparentne, a preto sme dohliadali na to, aby mal každý reálny občan možnosť dať hlas svojmu kandidátovi na post primátora mesta Košice a aby boli vždy zrátané len platné hlasy odovzdané v našej ankete pred jej priebežným, alebo finálnym vyhodnocovaním.
ČO BOLO BRANÉ AKO NEPLATNÝ HLAS?
Vzhľadom na to, že počas zverejňovania výsledkov sme zaznamenali na sociálnych sieťach aj dopyt po tom, ktoré e-mailové adresy sme vyhodnocovali ako “podozrivé”, alebo na základe čoho sme vyhodnocovali hlasy za neplatné, sme sa rozhodli, že zverejníme aj ukážku takýchto emailových adries.
Takto predídeme ďalším dohadom, a zároveň vysvetlíme to, čo sme počas aktívneho hlasovania logicky zverejniť nemohli, nakoľko by sa mohlo stať, že “boteri” by zmenili svoju stratégiu.
Medzi základné podozrivé faktory patrili IP adresy, ktoré pristupovali na náš web z Pakistanu, Indie, Kambodže atp… Tieto boli časom detekované a eliminované už pri vstupe na náš web.
Ostatné, ktoré bolo treba dohľadávať ručne, javili spoločné znaky ako napr.: clovekXXX[@]docasnyemail.sk alebo hromadné hlasovanie z domény eledeen.org (a iných), ktorá je dlhodobo označovaná ako spam doména.
Podobných hlasov sme zaznamenali zhruba okolo 1800 asi v šiestich rôznych obmenách a variáciách domén. Tieto hlasy boli postupne odfiltrovávané našim systémom automaticky, alebo redakciou ručne.
Pre započítanie platného hlasu bolo potrebné využiť jednu e-mailovú adresu, z ktorej sa nedalo hlasovať viackrát, a zároveň bolo potrebné vždy v overovacej správe odklikom potvrdiť svoje hlasovanie.
V komentároch na sociálnych sieťach sme zaznamenali aj názor, že keď niekto zahlasuje, dostane sa do akéhosi “spamlistu”, z ktorého mu budú prichádzať reklamy. Od tohto sa chceme dištancovať a ubezpečujeme všetkých hlasujúcich, že ich emailová adresa bola použitá len na účel započítania platného hlasu a následne dnes po zrátaní finálnych hlasov boli všetky emailové adresy s akýmikoľvek inými údajmi odstránené a nikto, vrátane redakcie KOŠICE: DNES, žiadnym spôsobom nezneužije žiaden z ich osobných údajov (emailovú adresu/za koho hlasovali atp…).
Za redakciu KOŠICE: DNES ďakujeme všetkým hlasujúcim a vážime si, že našu anketu pokladáte za jednu z najtransparentnejších ankiet v týchto voľbách.
Odporúčané články
Symboly kosáka a kladiva na Námestí osloboditeľov v Košiciach sú neoddeliteľnou súčasťou histórie mesta už desaťročia. Ich prítomnosť však dlhodobo vyvoláva rozporuplné názory. Nedávno sa opäť ozvali hlasy, ktoré tvrdia, že väčšina obyvateľov mesta by si priala ich odstránenie. Ide o symboly minulého režimu, ktoré podľa niektorých nepatria do modernej mestskej panorámy. Na druhej strane však zaznievajú názory, že ide o historické pamiatky, ktoré by mali byť zachované ako pripomienka minulosti.