HLASOVANIE: Nakladá sa s financiami na sídlisku Ťahanovce hospodárne?
Mestská časť Sídlisko Ťahanovce sa opäť ocitla v centre pozornosti kvôli konfliktu medzi poslancom Miroslavom Špakom a starostom Milošom Ihnátom. Poslanec Špak vo verejnom vystúpení na zastupiteľstve mestskej časti ostro kritizoval hospodárenie vedenia MČ a spôsoby zadávania zákaziek konkrétne jednej externej firme pri ktorej konateľovi vyčíta starostovi Ihnátovi politické prepojenie z minulosti v strane SMER. Starosta Ihnát obvinenia odmieta a zdôrazňuje, že všetky procesy prebiehali a prebiehajú v súlade so zákonom.
Poslanec Špak svoje vystúpenie na zastupiteľstve nahrával a zverejnil v skupine Ťahanovce Ťahanovčanom. „Dnes ste priznali verejne, že všetky veci rieši váš dodávateľ, ktorému podpisujete faktúry a objednávky v subdodávke,“ začal Špak svoje vystúpenie. Poslanec konkrétne poukázal na spoločnosť, ktorá podľa neho vykazuje tržby totožné so sumami fakturovanými mestskou časťou. „V roku 2021 mala firma tržby 110-tisíc eur, presne toľko, koľko jej zaplatila mestská časť. V roku 2022 to bolo 145-tisíc, opäť z mestskej časti a v roku 2023 zasa 66-tisíc z mestskej časti. Tieto čísla hovoria jasne – táto firma existuje len vďaka zákazkám od našej mestskej časti.“
Poslanec Špak otvorene kritizoval aj stav spoločnosti, ktorej mestská časť zadáva stavebné zákazky: „Ten človek priznal, že bol päť rokov chorý a že ledva firmu dostal naspäť na nohy. A vy ste napriek tomu podpisovali faktúry a objednávky pre firmu, ktorá nemá zamestnancov a funguje na subdodávkach,“ vyhlásil. Následne poukázal na možnosť, že by si mestská časť mohla práce zabezpečiť vlastnými zamestnancami: „Nám by stačilo zamestnať našich ľudí, dať im potrebné nástroje a tie opravy, omietky či maľovanie by zvládli sami. Namiesto toho sme zaplatili 100-tisíc niekomu, kto si na ulici zháňa brigádnikov.”
Starosta Miloš Ihnát sa voči týmto obvineniam ohradil. Vysvetlil, že proces výberu dodávateľa prebieha v súlade so zákonom. „Výber dodávateľa prác prebieha elektronicky, podľa kritéria najnižšej ceny. Po otvorení obálok sa dozviem, kto je víťazom súťaže, a ja ako štatutár len podpisujem objednávky alebo faktúry za reálne vykonané práce. Poslanci zastupiteľstva majú k dispozícii nami povinne zverejnené všetky objednávky a faktúry na webe našej MČ. Neviem, ako poslanec môže napríklad znemožniť niekomu – komukoľvek prihlásiť sa do súťaže na výber dodávateľa prác. To je dokonca neprípustné, diskriminačné,“ uviedol.
>>> HLASOVANIE NA KONCI ČLÁNKU <<<
K obvineniam o konflikte záujmov sa starosta vyjadril rozhodne: „Spomínaný pán je podnikateľom, vlastní firmu a tá má práva a povinnosti v zmysle platnej legislatívy SR. Má tiež právo prihlásiť sa do akejkoľvek súťaže vyhlásenej v Slovenskej republike. Nikto v Slovenskej republike doposiaľ nepozastavil stavebnú činnosť tejto stavebnej firmy. Poznám ho ako občana našej MČ a obaja sme už dávnejšie pôsobili aj v jednej z politických strán, ako rádoví členovia.“
Špak naopak tvrdí, že problém tu existuje, a poukázal na ich spoločnú politickú minulosť v strane SMER. „Už len spoločná kampaň, kandidátka, klub a spoločná strana, ktorej boli členmi aj pán Ihnát aj spomínaný pán na jednom okrese a sídlisku, je dostatočným konfliktom pre ľudí, čo chcú senzáciu. Ich dlhoročná známosť, spoločné ciele a činnosti človeku vnuknú otázku, prečo obchodné partnerstvo mestskej časti a tejto firmy začalo fungovať až po získaní mandátu starostu Ihnáta v tejto mestskej časti. A úplne do očí bijúci je pomer zákazok, ktoré mu starosta pridelil, voči pomeru obratu danej firmy a tiež voči pomeru stavebných zákazok, ktoré sa dejú v danej MČ. Podľa mňa to konflikt záujmov nie je, Ihnát však tieto veci vyčíta všetkým naokolo, pritom je studnicou takéhoto konania,“ vyhlásil Špak.
Starosta reagoval aj na tvrdenia o neefektivite prác a obhajoval postupy mestskej časti. Podľa neho zamestnanci úradu na vykonávanie takýchto prác nemajú potrebné zručnosti. „Naši údržbári denne vykonávajú bežnú údržbársku činnosť. Nevymenia obrubníky a nepracujú so zbíjačkou na betón, neasfaltujú chodníky, neobsluhujú ťažké mechanizmy a podobne. Nemajú na to žiadnu kvalifikáciu. Nedokážu vykonať generálku schodísk – rozbiť, vybágrovať a postaviť od základu nanovo…“ zdôraznil.
Špak mu však kontroval argumentom, že aj mestská časť by si mohla v prípade potreby najímať subdodávateľov. „Aktuálne by zvládli vykonať už skoro všetky práce, prípadne by si najali v subdodávke špecializované firmy, tak isto ako to urobila predmetná firma, ktorá dodáva pre Ihnáta viac ako 90 % stavebných prác,“ uviedol.
V otázke rozpočtu, ktorý bol na pretrase tiež, starosta pripomenul, že ročné výdavky nezahŕňajú len mzdy zamestnancov, ale aj prevádzkové náklady a investície. „Mesačne mzdy zamestnancov, energie, voda, poplatky za prenos dát, kybernetická bezpečnosť, telefóny, pohonné hmoty do služobného auta pre úrad a investície do rozvoja našej MČ. Za rok sa platia mesačné mzdy zamestnancov, investície do rozvoja, réžia úradu a sme na milióne euro,“ objasnil.
Podľa Špaka však investície do rozvoja predstavujú iba malý zlomok rozpočtu. „Zo 100 EUR, ktoré zaplatí občan, musí samospráva zaplatiť 80 EUR úradníckemu kolosu, aby dohliadli na postavenie ihriska za 8 EUR,“ napísal na sociálnej sieti.
Na záver Špak poznamenal, že sa už obrátil aj na Úrad pre verejné obstarávanie. „Danú spoločnosť som vnímal a bol som sa pýtať aj na zákonnosť postupov na ÚVO. Áno, ako vravia starí smeráci, zákon nebol porušený. Naozaj si zákazky pán starosta dokázal rozdeliť tak, že boli pod hranicou napadnutia. A boli ich desiatky. Aj samotní zamestnanci ÚVO len pokrčili plecami a videli tam len naštrbenú morálnu rovinu,“ uzavrel.
(LM)
Hlasovanie bolo ukončené, výsledky budú zverejnené čoskoro.