Boja sa Peter Bič či Lukáš Adamec piatka trinásteho?
S piatkom trinásteho sa už stáročia spája povera, že je to deň nešťastný a prináša smolu. Tento rok nás „postihli“ dva piatky trinásteho. Jeden v januári a druhý práve dnes. Ako vnímajú tento magický dátum známi košickí umelci? A sú vôbec poverčiví?
Peter Bič je poverčivý na čísla
Gitarista a producent Peter Bič, líder skupiny Peter Bič Project, je poverčivý na čísla. „Piatok trinásteho však vnímam ako celkom bežný deň. Nepripisujem mu vôbec žiadne vedľajšie a bočné vplyvy. Poverčivý som na úplne iné veci, napríklad na čísla. Mám ich rád, verím na niektoré šťastné čísla. Istý rituál ale neobišiel ani našu kapelu. Máme taký spoločný zvyk pred každým koncertom, že sa všetci stretneme a niečo si povieme, dáme si malý štamperlíček alebo deci vínka.“
Lukáš Adamec na povery neverí
Spevák a muzikálový herec Lukáš Adamec na povery neverí. „Nezvyknem byť poverčivý, až kým sa niečo nezačne kaziť. Vtedy aj mne občas napadne, čím to asi je, či nie náhodou práve tým, že je piatok trinásteho. Ale tento dátum si väčšinou uvedomím, až keď prejde celý ten piatok. Pre mňa je to deň ako každý iný, nepripravujem sa na to vopred, že príde nejaká katastrofa. Neriešim to viac ako treba. Neverím ani na iné povery. Keď vidím prebiehať mačku cez cestu, tak si pomyslím: Keď si neodpľuvnem, stane sa mi niečo zlé? Ale nespravím to.“
Dana Košická: Čierna mačka, to je šťastie
Herečka Dana Košická, ktorá roky pôsobí v Štátnom divadle Košice, sa na piatok trinásteho tešila. „Vôbec nie som poverčivá, a ak som, tak v takom pozitívnom zmysle. Z povier si vyberám tie, ktoré mi vyhovujú. Napríklad čierna mačka, to je šťastie. A keď ju vidím v piatok trinásteho, tak to je pre mňa úplne najväčšie šťastie. Piatok trinásteho musí byť šťastný deň, lebo takýchto piatkov je málo. Neviem, prečo dávajú ľudia tomuto dňu mantru toho negatívneho. Samozrejme, v ten deň sa ráno zamyslím, či sa niečo neudeje, ale piatok trinásteho vnímam ako veľmi príjemný deň a teším sa na neho. Trinástka je podľa mňa príjemné, magické číslo. Nechápem, prečo mu ľudia dali prívlastok, že je to nešťastný deň. Nikdy som nič negatívne v piatok trinásteho nezažila. Dávam číslam a veciam pozitívne aury. Keď zbadám mníšku, tak rýchlo pozerám, či má tašku alebo ruksak a vtedy viem, že všetko dobre dopadne. Mám to vyskúšané.“
[ad][/ad]Anikó Varga nenecháva nič na náhodu
Anikó Varga, herečka hosťujúca v divadle Thália, vytiahla viacero zaujímavostí z hereckého zákulisia. „My, herci, sme veľmi poverčiví. Napríklad si neskúšame navzájom kostýmy, keď nám spadne scenár, tak si na neho stúpime, neželáme si navzájom veľa šťastia, ani premiéry sa nedávajú na piatok trinásteho. Tiež sa kostým neupravuje pred predstavením na hercovi, musí si ho vyzliecť, keď je potrebná úprava, inak sa mu vraj zašije šťastie. Sú to veľmi staré zvyky a berieme ich vážne, pretože na príprave predstavenia pracuje veľký tím ľudí a nesmie ho nič ohroziť. So šťastím musíme byť kamaráti, pretože divadlo je veľmi krehká záležitosť. Inak, keby v ten deň predo mnou prebehla čierna mačka, tak by som sa zastavila a vrátila späť a určite by som nepokračovala tým smerom. Prežila som niekoľko piatkov „trinástych“ s tým, že som ani nevedela, aký je dátum. Sledovala som, či sa v ten deň deje niečo výnimočné, ale neudialo sa nič. Ale keďže tú poverčivosť my, herci, máme v sebe, tak by som nikdy nič nenechala na náhodu.“
Kedy si trikrát odpľuje Miňo Mojžiš?
Skladateľ, producent, inštrumentalista a spisovateľ Miňo Mojžiš, zakladateľ košického Divadla hudby, nie je vôbec poverčivý. „Na piatok trinásteho absolútne neverím. Pre mňa je to bežný deň ako každý iný. Niekedy si ani neuvedomím, že je práve tento dátum. Strašidelné pre mňa nie je ani to, keď mi cez cestu prebehne čierna mačka a nie som z toho vôbec hotový. Ale aby som zachoval povery, tak si trikrát odpľujem a potom sa z toho schuti rehocem, že som si uctil nejakú poveru.“
Tri teórie o zlej povesti
Existuje niekoľko teórií, prečo má piatok trinásteho takúto zlú povesť. Jedna hovorí o tom, že práve trinásť ľudí sa zúčastnilo na poslednej večeri Ježiša Krista. Druhá vychádza z nórskej mytológie. Hostinu dvanástich bohov vo Valhalle prerušil nepozvaný trinásty hosť Loki, ktorý naaranžoval, že slepý boh temnoty Hod vystrelil na boha radosti a šťastia Baldura šíp a zabil ho. Najpravdepodobnejšia je ale tretia verzia legendy, prečo nás piatok trinásteho straší. V piatok 13. októbra 1307, teda presne pred 710 rokmi, začal francúzsky kráľ Filip IV. s likvidovaním templárskeho rádu. Dal uväzniť veľmajstra Rádu templárov Jacquesa de Molay a začalo sa masové likvidovanie rytierov tohto rádu. Od tohto dňa piatok trinásteho považovali nasledovníci templárov za diabolský nešťastný deň.
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.