Centrum vedecko-technických informácií si v Košiciach pripomenulo svoje začiatky
Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) si v týchto dňoch pripomína 80 rokov od svojho založenia a počiatkov podpory vedy na Slovensku. Pri tejto príležitosti sa koná séria odborných aj popularizačných podujatí, ktoré sa v pondelok začali symbolicky v Košiciach.
Počiatky CVTI siahajú do roku 1938 v rámci vtedy sa formujúcej knižnice Štátnej vysokej školy technickej Dr. Milana Rastislava Štefánika v Košiciach. Vzhľadom na Viedenskú arbitráž, ktorou Košice dočasne pripadli Maďarsku, sa škola musela presťahovať, najskôr do Martina a potom do Bratislavy.
Neskôr vznikla samostatná Slovenská technická knižnica, pod súčasným názvom pôsobí CVTI od roku 1996. Ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR je národným informačným centrom pre vedu, techniku, inovácie a vzdelávanie a vedeckou knižnicou SR. Koordinuje činnosť a zabezpečuje prevádzku interdisciplinárnych výskumno-vývojových centier a národných infraštruktúr pre výskum, vývoj, inovácie a vzdelávanie.
[ad][/ad]Osobnosti slovenskej vedy
„Chceme si pripomenúť tie počiatky, preto sme sa zišli tu, v Košiciach. Zároveň chceme zdôrazniť aj veľmi dobrú spoluprácu s tunajšími inštitúciami, či už sú to vysoké školy, alebo pracoviská Slovenskej akadémie vied,“ povedal generálny riaditeľ CVTI SR Ján Turňa.
Okrúhlemu výročiu je v košickom Univerzitnom vedeckom parku Technicom Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) venovaná výstava so zameraním sa na niektoré aktivity a osobnosti slovenskej vedy. V tejto budove CVTI v pondelok zároveň začalo s činnosťou svojho detašovaného pracoviska. „Jeho primárne zameranie je na tzv. telepresence, čo je systém zariadení na komunikáciu naprieč Slovenskom, pričom to srdce – ovládanie týchto zariadení, je práve v Košiciach,“ dodal Turňa.
[ad2][/ad2]Workshopy pre študentov
Predpoludním sa v Univerzitnej knižnici TUKE uskutočnilo podujatie Veda v meste, ktorej súčasťou boli aj workshopy a prednášky pre žiakov základných a stredných škôl s netradičnými stretnutiami s informatikou, matematikou, prírodnými či technickými vedami. Na následnej výročnej slávnosti CVTI boli prítomní aj rektori TUKE a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) Stanislav Kmeť a Pavol Sovák, podpredseda SAV Peter Samuely a ďalší hostia.
V utorok a stredu (27. – 28.11.) bude program pri príležitosti 80 rokov podpory vedy na Slovensku pokračovať v Bratislave.
Foto: TASR(TASR, ROČ)
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.