Chutné zelené fazuľky
Tiež vás ich nútili jesť? Pravdepodobne áno a pravdepodobne to bola zelenina, ktorá (spoločne s ružičkovým kelom) najčastejšie zostávala na tanieroch. Zelené fazuľky sú ale zdravé, výživné. Chutia vynikajúco, ak ich viete dobre pripraviť.
Na rozdiel od ostatných druhov fazúľ, ktoré sa nechávajú dozrieť a potom sa sušia, zelené fazuľky sa jedia vo chvíli, keď sú ešte mladé a fazule samotné sú nedozreté v struku. Keď ich kupujete, presvedčte sa, že majú peknú zelenú farbu a že z nich fazule nevykúkajú von. Ak áno, budú prezreté a tuhé.
Odkiaľ ich poznáme
Prapredok fazule bol objavený vo zvyškoch peruánskeho osídlenia z doby 8000 rokov pred n. l.. Medzi prvými Európanmi, ktorí túto potravinu ochutnali, bol slávny Krištof Kolumbus. Ten ju priviezol, a tak sa stala súčasťou aj našich jedálničkov.
Veľmi zdravé
Zelené fazuľky sú samé o sebe nízkokalorická potravina. Obsahujú asi 30 kcal, majú extrémne nízky obsah sodíka, cholesterolu a nasýtených tukov. Sú skvelým zdrojom vlákniny, čo je často pre
pojované s priaznivým vplyvom na znižovanie cholesterolu. V celkom vysokom množstve sa v nich nachádza mangán, meď, draslík, fosfor, magnézium, železo, vápnik, niacín, riboflavín a tiamín. Vitamíny A, B, C6 a K. Ale je toho ešte viac – výskumy ukázali, že obsahujú aj mnoho antioxidantov, rovnakých, ako nájdete v mrkve a paradajkách. Dôvod, prečo to dlho nebolo známe, je, že tieto látky sú skryté v chlorofyle.
Nepreháňajte s množstvom
Všetkého veľa škodí, aj toho zdravého. Jedinou nevýhodou je, že fazuľka obsahuje šťaveľany, ktoré robia problémy pri vstrebávaní vápnika, ten sa potom môže usadzovať v obličkách a prejaviť sa kameňmi či pieskom. Takže ich konzumáciu nepreháňajte.
Surové su jedovaté
Zelené fazuľky (a fazuľu vôbec) by sme nemali konzumovať v surovom stave. Obsahujú totiž jedovaté lektíny. Požitie surových fazuliek (aj fazule) vyvoláva silné zvracanie a hnačku. Buďte preto opatrný, ak máte malé deti a pestujete fazuľu. V snahe všetko ochutnať by si mohli privodiť otravu.
Ako nakupovať
A ako spoznať v obchodoch čerstvú fazuľku? Stačí jednu zlomiť. Ak pri prelomení lusknú a prasknú, pokojne si ju kúpte. Doma však úpravu veľmi neodkladajte. Fazuľka rýchlo zvädne a potom stratí nielen chuť, ale aj veľmi cenné vitamíny.
Jednoduchá príprava
Príprava zelenej fazuľky je veľmi jednoduchá. Odkrojte oba konce struku a potom odstráňte postranné vlákna. Vždy ich sparte osolenou vodou a hneď prudko schlaďte vodou ľadovou. Tým si udržia peknú zelenú farbu pri ďalšom spracovaní. Vhodné sú do šalátov, omáčok či polievok. Restované s cesnakom či slaninou sa tradične používajú ako príloha k steakom a biftekom. Skvelo v tejto úprave tiež chutia napríklad k pečenému jahňaciemu. Môžete ich pripraviť spolu s vaječnou omeletou, tak ako to robia vo Francúzsku. A fazuľky na smotane pozná vari každý z jedálne či školskej kuchyne.
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.