Čo jesť a v akom pomere?
Odborníci sa zhodujú: Aby sme boli zdraví, denne by sme mali prijať až 5 porcií ovocia a zeleniny. Aké ďalšie zložky v našej strave sú dôležité a prečo?
Množstvo živín, ktoré by sme mali denne prijať, závisí aj od množstva energie, ktorú vynaložíme na prácu a spálime, prípadne nespálime, vo voľnom čase. Ľudia sa v dnešnej dobe hýbu menej, zato si radi doprajú vysoko kalorické dobroty. Až 15 % Slovákov trpí podľa štatistík obezitou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila obezitu za epidémiu 21. storočia.
Aj preto, že sa v dnešnej dobe menej hýbame, odporúča sa znižovať energetický príjem, najmä u ľudí starších ako 35 rokov. To, koľko by sme mali denne prijať bielkovín, tukov, sacharidov, minerálnych látok a vitamínov, závisí najmä od veku, ale aj od pohlavia či pracovného zaťaženia.
Bielkoviny: 55 %
Bielkoviny by mali tvoriť približne 15 % z celkového denného energetického príjmu. Z tohto množstva by sme mali optimálne prijať 55 % živočíšnych bielkovín (u deti až okolo 65 %).
Tuky: 30 %
Tuky by nemali prekročiť 30% nášho denného energetického príjmu. Z toho 1/3 by mali tvoriť tuky rastlinného pôvodu. Tieto nenasýtené tuky sú známe aj ako “zdravé” tuky. Načerpáme ich napríklad z olivového oleja, mandlí, orechov, avokáda, rýb, sóje či z rôznych semienok. Naopak, nasýtené, teda živočíšne (alebo aj “nezdravé”) tuky, sa nachádzajú v mastnom mäse, masle, syroch a vaječnom žĺtku. Ich konzumácii by sme sa mali vyhýbať. Pri nedostatku pohybu sa zvyknú usádzať na neobľúbených partiách tela.
Sacharidy: 55 %
Konzumovať by sme mali najmä zložité cukry, ktoré sa nachádzajú v ryži, pšenici, zemiakoch, fazuli či iných potravinách, ktoré obsahujú škrob. Tie v sebe zároveň skrývajú vitamíny a minerálne látky, čo sa napríklad o priemyselnom cukre nedá povedať.
Ovocie a zelenina: 5 porcií denne pre zdravie
Pre pevné zdravie by sme si mali dopriať aspoň 5 kusov zeleniny a ovocia denne, a to ideálne v pomere 3:2. Pôsobia preventívne proti nádorovým ochoreniam a zápche, znižujú hladinu cholesterolu a upravujú krvný tlak. Sušené ovocie je bohatým zdrojom vlákniny a minerálnych látok, obsahuje však aj väčšie množstvo cukru a kalórií.
Jana Karaffová
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.