Dnes je sviatok sv. Valentína! Týchto 5 zaujímavosti ste o ňom určite nevedeli
14. február patrí už od nepamäti zaľúbeným. Viete však, čo sa skrýva za týmto dátumom a kto vlastne bol sv. Valentín? Prečítajte si príbeh kňaza, ktorý stojí za celosvetovo uznávaným sviatkom a zistite zaujímavosti, ktoré ste o dnešnom dni zrejme nevedeli.

Prečo práve 14. február?
Sv. Valentín bol kňazom, ktorého hlavným “zločinom” bolo sobášenie mladých párov napriek cisárovmu zákazu. Claudius Gótsky nariadením sledoval posilnenie rímskej armády, čoraz viac oslabovanej vpádmi polobarbarských germánskych kmeňov. Všimol si, že slobodní regrúti bojujú statočnejšie, a tak povolil len sobáše mužov nevhodných na vojenské remeslo alebo vojenských vyslúžilcov.
Keďže sv. Valentín nerešpektoval zákaz, cisár nariadil mučenie a neskôr sťatie sv. Valentína práve 14. februára 296. Sviatok sv. Valentína sa stal oficiálnym v roku 1537, a to po vyhlásení kráľa Henricha VII.
Mohlo by vás zaujímať: Košice sa premenia na mesto lásky
5 zaujímavosti o sviatku sv. Valentína
- Ľudia si odjakživa mysleli, že lásku cítime srdcom. Starí Egypťania pri mumifikácii nechávali mŕtvym iba jeden orgán, a to srdce. Práve preto sa stalo srdce symbolom lásky. Medzi ďalšie symboly lásky patrí holubica, zámok, kľúč či mandľový kvet.
- Valentín nie je len patrónom zaľúbených, ale aj epileptikov, mladých ľudí, cestujúcich a včelárov.
- V minulosti sa okrem zamilovaných Valentínok posielali aj octové. Tie sa posielali anonymne tým, ktorí vám liezli na nervy. Z týchto Valentínok pochádza aj nelichotivé porekadlo „zostať na ocot“.
- Sviatok sv. Valentína sa neoslavuje len 14. februára. Pravoslávna cirkev má Valentín dvakrát, 6. júla a 30. júla.
- V Japonsku dostávajú na sviatok sv. Valentína čokoládu len muži.
Zdroj: SITA (rp, mt), NM