Dnes sa rozdávajú objatia zadarmo
Húfy dobrovoľníkov pri príležitosti ďalšieho ročníka Hug day po roku opäť zaplnia mestá. Obyvatelia miest si môžu priamo v uliciach zlepšovať deň netradičným, a pritom tým najjednoduchším spôsobom. Obyčajným objatím. Výzva je prekonať hranicu 100 000 objatí počas jedného dňa.
Objímať sa na celom Slovensku budeme práve dnes (25. júna). Do ulíc sa vyberú dobre naladení dobrovoľníci s transparentmi s nápisom ,,Free hug“. Budú sa totiž rozdávať objatia zadarmo. Celá kampaň má neziskový charakter a jej cieľom je poukázať na to, že v dnešnej dobe sa neustále ponáhľame a mali by sme si nájsť čas aj na druhých, venovať pozornosť svojej rodine či priateľom.
Čaro vzájomných dotykov
Myslíte si, že sú dotyky vecou, nad ktorou nemá cenu sa pozastavovať, a nie že o nich písať? Ste na omyle! Dotyky sú základom každého fungujúceho vzťahu a je jedno či pracovného, kamarátskeho alebo mileneckého.
S dotykmi sa stretávame od narodenia. Už mama v pôrodnici zahŕňa objatiami svoje dieťa. A práve v tom čase sa začína rozvíjať citová potreba každého z nás, t. j. prijímať dotyky od niekoho iného a vedieť dotyky rozdávať.
Dotyky v pracovnom prostredí
Existuje celý rad dotykov, s ktorými sa môžete v živote stretnúť. Ak sa nebudeme zaoberať dotykmi, ktorými sme boli, či neboli zahŕňaní v detstve rodičmi, môžeme sa zamerať na dotyky profesionálne, ktoré bežne používame v zamestnaní, či pri rôznych pracovných schôdzkach. Hoci väčšinou ide iba o obyčajné podanie ruky na pozdrav, aj v tomto prípade ide o fyzický kontakt.
Mimovoľné dotyky
V bežnom živote sa okrem tohto typu dotykov môžeme stretnúť aj s úplne bežnou formou dotykov, nad ktorými sa možno vôbec nepozastavujeme. Môže ísť o nevedomé dotyky rúk, napríklad v obchode pri platení, alebo dotyky vedomé, kedy vás chce niekto pri rozhovore upozorniť na dôraznosť rozprávania a dotkne sa vašej ruky, potľapká vás po chrbte či chytí za rameno. A to iba preto, aby ste sa na neho otočili alebo sa jednoducho zastavili. Tieto nevinné dotyky radíme medzi úplne bežné a slušné prejavy správania sa každého z nás.
Priateľské dotyky
Medzi ďalšiu skupinu dotykov radíme dotyky bližších priateľov a kamarátov. V tomto prípade môže ísť o dotyky intímnejšieho rázu. Objatia na privítanie, letmé bozky na líce, držanie sa za ruky, pohladenie po tvári. Niekedy stačí akékoľvek priblíženie sa ku kamarátovi, ak si myslíte, že má nejaké starosti alebo je smutný. Niekedy stačí naozaj málo, napríklad iba vziať kamarátove ruky do svojich rúk a uvidíte, ako sa mu uľaví a vás zahreje pocit, že je mu lepšie práve vďaka vám.
Partnerské dotyky
Od priateľských dotykov už potom nebýva ďaleká cesta k dotykom, ktoré sú bežné medzi partermi či milencami. Ide o držanie partnera okolo ramien alebo pásu, bozkávanie, maznanie sa, hladkanie. Pozor však na to, aby sme nezačali na opačnom konci. Aj dotyky je potrebné dávkovať a postupne od tých najbežnejších smerovať k tým, ktoré už sú veľmi intímne.
Je treba sa dotýkať?
Dotyky sú hlavný spôsob, ako sa podeliť so svojím okolím o emócie.
Väčšina týchto dotykov prináša pozitívne reakcie. V živote sa však môžeme stretnúť aj s celým radom negatívnych dotykov, pri ktorých ľahko vycítime hnev či agresiu. O také dotyky nikto nestojí. Pozor však na jednu vec. Hoci vy môžete byť k dotykom naklonený a rozdávate ich plným priehrštím, existujú ľudia, ktorým dotyky prekážajú. Váhajú už aj pri obyčajnom podaní ruky alebo pri náznaku objatia zaspätkujú. V takom prípade je lepšie sa takýchto ústretových a otvorených prejavov vzdať.
Dotyk má nielen zásadnú funkciu pri upevňovaní medziľudských vzťahov, vyjadrovaní momentálnych emócií, ale zároveň môže pomôcť pri vyjednávaní.
Ak niekoho jemne pohladíte po ruke, dáte mu pusu alebo ho objímete, skôr než vyslovíte to, čo od neho budete požadovať, väčšinou sa stretnete s väčším úspechom, než by ste dotyčného len tak o niečo požiadali. Vyskúšajte a uvidíte!
A ak náhodou dobrovoľníkov počas dnešného dňa nestretnete, urobte si aspoň svoj malý deň objatí a ukážte ľuďom okolo seba, že ich máte radi.
Foto: TASR
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.