Džem, lekvár, marmeláda. Aký je medzi nimi rozdiel a odkiaľ pochádzajú?
Možno ste sa už aj vy zamýšľali nad otázkou, aký je rozdiel medzi džemom, lekvárom a marmeládou. Viete však odkiaľ tieto ovocné pochúťky pochádzajú a kedy boli o nich prvé zmienky?
Základný rozdiel medzi týmito sladkými produktami je v tom, že džem obsahuje kúsky ovocia, pričom marmeláda je iba ovocná nátierka, ktorá je rozmixovaná a neobsahuje žiadne väčšie časti. Lekvár je výrobok, ktorý sa varí bez cukru, až pokým nezhustne. Vzniká lisovaním ovocia, nenatiera sa, môže sa iba krájať.
[ad][/ad]Džem zo starého Ríma
História džemu siaha až do 1. storočia. Prvé zmienky o jeho výrobe boli zaznamenané v kuchárke, ktorá sa našla v oblasti starého Ríma. Džem neskôr začali vyrábať v provincii Blízkeho východu, kde sa stal súčasťou každodenného jedálnička.
Ľudia už vtedy vedeli, že vitamíny sú dôležité a ovocie by malo byť súčasťou ich stravy. Keď zistili, že cukor dodáva energiu, vtedajší kuchári sa rozhodli, že sa pokúsia skĺbiť ovocie spolu s cukrom. Výsledkom sa stala ovocnú pochúťka – nám známa už ako džem.
Džem na rozdiel od ostatných podobných výrobkov sa líši v tom, že obsahuje viditeľné kúsky ovocia. Nemusí byť iba z jedného, ale môže obsahovať aj niekoľko druhov. Nesmie byť príliš hustý a musí byť dostatočne sladký. Pripravujeme ho najmä z kôstkového ovocia, ktoré sa lisuje,varí a zhusťuje cukrom. Kvalitný džem musí obsahovať viac ako 35% ovocia. Najčastejšie si ho natierame na chlieb.
Lekvár – pochúťka zo stredoveku
Lekvár sa našom území objavil v období stredoveku. Stal sa tradičnou pochúťkou a varil sa v kotloch na otvorenom ohni. Ovocie sa zbieralo zo stromov s hojnosťou slnečného tepla, aby bolo dostatočne sladké a nemusel sa pridávať cukor. Vyrábal sa najmä zo sliviek a po jeho dovarení sa naložil do hlinených nádob. Po vychladnutí sa oviazal papierom a uskladnil sa.
Z hľadiska prípravy je najprácnejší. Vzniká z lisovaného ovocia odparením vody, preto tento prípravok neplesnivie a nekvasí. Najkvalitnejší je zo sliviek, ale musíme si dávať pozor, aby sa nám nepripálil, lebo inak získa horkú chuť. Lekváre sa varia bez cukru až do zhustenia s jemnými časťami dužiny ovocia. Cukor sa prisype, až keď hmota začne hustnúť. Pridávame ho väčšinou do buchiet.
Marmeláda má už 2000 rokov
Marmeláda sa začala vyrábať približne pred 2000 rokmi. Traduje sa, že ľudom prekážali kúsky ovocia, ktoré sa nachádzali v džeme, a tak ho začali rozvárať.
Marmeláda pochádza z portugalského slova marmelo (sladká polotekutá ovocná zmes). Ďalšie teórie tvrdia, že môže pochádzať aj z latinského slova melimelum, čo znamená sladké jablko. Pripravuje sa z ovocného pretlaku alebo z rozmixovaného ovocia, ktoré nesmie byť prezreté. Hustota sa dosahuje pridaním pektínov alebo cukru. Marmeládu na rozdiel od džemu vyrábame z citrusových plodov.
Nerozteká sa, je tuhšia ako džem a vhodná predovšetkým do koláčov.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.