Elektrobusy v Košiciach, skúsenosti po roku
Košice ako prvé a jediné mesto na Slovensku vlani v októbri uviedli do prevádzky päť kusov nových elektrobusov. Hlavným argumentom, prečo Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) nakúpil tieto vozidlá, bola snaha vedenia mesta o rozvoj ekologickej dopravy. Vzápätí sa však ozvali aj hlasy, ktoré rozhodnutie zaviesť elektrobusy do systému mestskej hromadnej dopravy ostro kritizovali.
V uplynulých týždňoch DPMK vypísal novú súťaž na dodávku ďalších 30 elektrobusov v predpokladanej celkovej hodnote 15,35 milióna eur bez DPH. A opäť sa ozvala kritika. Na druhej strane však zatiaľ nezaznelo, aké skúsenosti rok prevádzky elektrobusov priniesol.
Bezpečnosť a komfort
Günter Hudák pracuje v DPMK už 26 rokov. „Byť šoférom autobusu nie je len moja práca, to je môj život,“ usmeje sa. Za viac ako štvrťstoročie si mal možnosť vyskúšať všetky typy autobusov, ktoré v košickej MHD premávali. A jeho skúsenosti s elektrobusom sú zatiaľ len pozitívne. „Preto ma mrzí, keď na adresu elektrobusov čítam kritiku a rôzne špekulácie,“ hovorí G. Hudák.
Jednou z prvých výhod z pohľadu vodiča je podľa G. Hudáka intuitívne ovládanie: „Všetky ovládacie prvky sú na rovnakom mieste, ako som bol zvyknutý na niekdajších Karosách.“ Podľa jeho názoru je to mimoriadne dôležité z hľadiska bezpečnosti, pretože vodič má vo vozidle od prvých chvíľ pocit istoty, čo v konečnom dôsledku znamená, že sú v bezpečí aj cestujúci. Za podstatný považuje aj komfort dopravy. Nielen z hľadiska vodiča, ale najmä cestujúcej verejnosti.
„Ešte aj dnes za mnou občas prídu ľudia a pýtajú sa, čo je to za autobus,“ hovorí G. Hudák, ktorý jazdil zo začiatku s elektrobusom na linke č. 32, neskôr na linke 22. Motor sa podľa jeho slov vyznačuje nehlučným chodom, plynulým zrýchlením a navyše má elektrobus výborné jazdné vlastnosti. „Podvozok funguje tak, akoby bolo vozidlo prilepené k vozovke.“
Ekologický prínos
Komfort prepravy cestujúcich ako jednu z hlavných výhod nasadzovania elektrobusov v mestskej hromadnej doprave uvádza aj dopravný expert Prof. Ing. Jozef Gnap, PhD., vedúci Katedry cestnej a mestskej dopravy Žilinskej univerzity. Profesor Gnap okrem toho zastáva názor, že z dlhodobého hľadiska môžu elektrobusy priniesť v porovnaní s bežnými autobusmi významne nižšie prevádzkové náklady. Výhodou je aj ekologický prínos v environmentálne zaťažených oblastiach mesta.
Odborník však zároveň uvádza aj možné nevýhody – či majú Košice dosť vhodných liniek, na ktorých by elektrobusy mohli jazdiť, a ako ďalší problém sa podľa jeho názoru môže javiť otázka životnosti akumulátorov. „Ak je možné obstarať elektrobusy zo štrukturálnych fondov EÚ, potom sa výška príspevku neodpisuje a znižuje náklady na MHD,“ uzatvára stručný výpočet pre a proti elektrobusom profesor Gnap.
Dojazd minimálne 160 km
Čo sa týka diskusií o možnostiach dojazdu, ročné skúsenosti z praxe podľa G. Hudáka ukazujú, že elektrobus dokáže na jedno nabitie batérií zvládnuť bez problémov minimálne 160 kilometrov. „V prípade výpadku elektrickej energie v Džungli sme dokonca najazdili až 219 km a batérie stále neboli celkom vybité,“ popisuje vlastnú skúsenosť. „Na linke č. 22 najazdím za deň približne 130 km, pričom po skončení služby má vozidlo vyčerpanú kapacitu batérií len zhruba na 50 percent,“ hovorí ďalej G. Hudák.
Dopĺňa však, že to závisí aj od spôsobu jazdy. Elektrobus totiž využíva systém rekuperácie energie, čo v praxi znamená, že pri „brzdení motorom“ systém akumulátory dobíja. Takýto spôsob brzdenia navyše šetrí brzdové obloženia, čo podľa G. Hudáka prispieva k ďalšiemu znižovaniu prevádzkových nákladov. „Je to najlepší autobus, na akom som doteraz jazdil. Mám na ňom zatiaľ najazdených 25-tisíc kilometrov. Ani raz sa nestalo, že by som nedokončil službu v poriadku.“
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.