Geocaching: Spoznajte (nielen) naše mesto inak
Spojenie moderných technológií s pobytom vonku? Objavujte krásy prírody alebo čaro mesta prostredníctvom geocachingu.
TInternet, GPS navigácia, súradnice, mapy, nové miesta, hádanky, skrýše a poklady. Geocaching je hra, pri ktorej ide hlavne o zábavu a nové objavy. Pomocou súradníc sa vydáte na miesto, kde hľadáte skrýše, tzv. „kešky“. Vo svete je ich viac ako dva milióny. Na oficiálnej internetovej stránke geocaching.com nájdete mapu, na ktorej sú vyznačené súradnice všetkých skrýš. Taktiež je tam popis miesta, náročnosť hľadania či indícia, ktorá vás k nim zavedie bližšie.
Ako “keška” vyzerá?
Skrýšu tvorí vodotesná nádoba, v ktorej je písacia potreba a zápisník – tzv. logbook. Tam sa po náleze zapíšete. Kešky majú rôzne veľkosti – krabičky na filmy do starých fotoaparátov, väčšie magnetické škatuľky či rôzne nádoby na jedlo – od ktorých sa odvíja aj ich obsah. Ak je to možné, do skrýše je vložený aj nejaký predmet, ktorý si hľadači môžu vziať. Zároveň je však potrebné tam niečo pridať, aby keška ostala aj pre ďalších hľadačov. Po nájdení pokladu sa o svoje zážitky môžete na internete podeliť s ostatnými.
Netradičná zábava
Že ste o niečom takom ešte nepočuli? Úprimne, ani ja. Teda až doteraz. O hre som sa dozvedela úplnou náhodou, keď som raz večer nahlas uvažovala o našej pripravovanej prílohe. Priateľ sa zamyslel spolu so mnou a nápad na tému bol na svete. Lenže ako to už so ženami býva, ani ja som si celkom presne nevedela predstaviť, ako pomocou súradníc niečo nové v lese alebo meste objaviť. A preto som sa zoznámila s Tomášom a na svoje prvé pátracie dobrodružstvo som sa vydala spolu s ním. On sa tomuto koníčku venuje už zopár rokov.
Hurá za dobrodružstvom
Stretli sme sa, pohodlne usadili a dve pútavé hodiny môjho dňa sa začali. Tomáš o geocachingu a zážitkoch s ním spojených rozprával s takým nadšením, že po rozhovore, o čo v tejto hre ide a ako to celé funguje, sme sa hneď pustili do pátrania. Pod svojím užívateľským menom sa prihlásil na stránku, kde sme si pozreli skrýše v našom okolí. Napriek tomu, že sme sa nachádzali takmer v centre mesta, bolo z čoho vyberať. Vytypovali sme si tri najbližšie a vydali sme sa na akciu. So smartfónom v ruke a na ňom spustenej aplikácii s mapou, ktorá nás mala priviesť na to správne miesto. Také jednoduché.
Mám to!
Ako som spomínala, hľadanie ukrytých pokladov je aj o hádankách a indíciách. Hneď prvú sa mi podarilo vylúštiť celkom rýchlo. Poklona pánovi v klobúku? Na mieste, kde sme za pomoci mapy prišli, sa keška ukrývala v blízkosti označenia prechodu pre chodcov. Podľa indície som teda sklonila hlavu a hľadala. Od radosti z rýchleho nálezu som doslova vykríkla: Mám! Pokyny od skúseného hľadača však zneli jasne: objav musíš prezerať nenápadne. Od miesta nálezu sme sa preto presunuli o pár metrov a malú, do prostredia úplne zapadajúcu krabičku som otvorila až tam. Pomocou pribalenej ceruzy som sa zapísala do miniatúrneho zápisníka – logbooku, ktorý svedčal o predchádzajúcich nálezcoch a všetko sme potom vrátili na pôvodné miesto.
Hra na nenápadných
S pocitmi radosti z prvej vydarenej akcie sme sa po našej naplánovanej ceste vybrali ďalej. Naše kroky viedli do centra mesta, kde bolo nenápadné objavovanie kvôli ruchu v uliciach o trochu náročnejšie. Pristavili sme sa pri známych kultúrnych pamiatkach Jakabov palác a Dóm sv. Alžbety a postup bol rovnaký – vylúštenie hádanky, nález, odstup, zapísanie sa, uloženie na pôvodné miesto. Keďže išlo o frekventované miesta a pozorovalo nás veľa ľudí, hru sme maskovali tým, že sme sa pri pamiatke odfotili alebo sme obdivovali krásnu architektúru stavieb. Uloženie kešky na pôvodné miesto je však veľmi dôležité, aby ju ďalší pátrači dokázali podľa internetových súradníc nájsť. Tie musia byť namerané úplne presne.
Vyskúšať, to sa oplatí
Po týchto úspechoch bol čas sa pomaly rozlúčiť. A hoci sme navštívené miesta obaja dôverne poznali, vďaka hľadaniu kešiek sa moja cesta späť do práce stala úplne výnimočnou. Aj preto som si hneď po príchode do redakcie na internetovej doméne vytvorila svoje konto a následne som urobila aj záznam o svojich prvých skúsenostiach s touto hrou. (Nielen) víkendový plán je teda pre mňa a mojich známych jasný – vyraziť von, objavovať, spoznávať, a hlavne sa pri tom spoločne zabaviť.
Alexandra Hvizdošová
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.