Ako sa v našom meste jazdilo pred 80 rokmi
Nie je vylúčené, že vnímavý čitateľ si v minulotýždennom pokračovaní nášho seriálu všimol na snímke noblesného hotela Schalkház motorové vozidlá zaparkované podľa súčasných pravidiel v protismere. Dnešná historická pohľadnica Hlavnej ulice prináša nespochybniteľný dôkaz , že za I. Československej republiky sa jazdilo aj v našom meste vľavo. Stačí si všimnúť kabriolet prichádzajúcu od budovy Štátneho divadla k Immaculate…
[ad][/ad]K zavedeniu jazdy vpravo sa Československo zaviazalo podpisom dodatku k Parížskej zmluve v roku 1926. Vplyvom historických okolností však došlo k zavedeniu pravostrannej prevádzky v Protektoráte Čiech a Moravy 17. marca 1939, v Bratislave, a tým aj na Slovensku, o deň neskôr. Niektoré pramene však uvádzajú, že na Slovensku sa pravostranná premávka zavádzala postupne až do roku 1941.
V Košiciach, ktoré boli v tom čase súčasťou „ľavostranného“ Maďarska, nastala táto veľká zmena 6. júla 1941 o tretej hodine ráno, v Budapešti až 9. novembrom1941.
Fotografia zo súčasnosti dokumentuje presne to isté miesto s najkrajšiou barokovou sochárskou pamiatkou nášho mesta.
V rokoch 1709-1710 zažili Košice morovú epidémiu. Súsošie Immaculaty (alebo tzv. Morový stĺp) bolo postavené v rokoch 1720 – 1723 na pamiatku jej obetiam. Autorom architektonickej časti bol staviteľ Tamás Tornyóssy, krásne pôvodné sochy pre súsošie boli dielom Šimona Grimminga. Súsošie bolo viackrát reštaurované – počas II. svetovej vojny bolo poškodené, v rokoch 1949-1951 a 1971-1972 ho reštauroval košický sochár Vojtech Loffler. Najnovšia rekonštrukcia celého súsošia bola ukončená v roku 2000, kedy boli všetky sochy vymenené za kópie.
[ad2][/ad2](Ľudovít Korotnoky)