Andrássyho palác – z luxusnej kaviarne obchodný dom Pionier
Len máloktorý z návštevníkov najväčšej košickej cukrárne Aida pozná históriu jednej z najkrajších budov v centre mesta. Palác na rohu Hlavnej a Bielej ulice, ktorý nesie meno grófa Dionýza Andrássyho, bol a dodnes patrí k dominantám historického jadra. Na prízemí, v priestoroch spomínanej cukrárne, bola azda najluxusnejšia košická kaviareň. No bývalý režim sa snažil vygumovať z pamätí Košičanov nielen jej slávu, ale aj meno človeka, vďaka ktorému vznikla. A tak ju premenili na obchodný dom, ktorému dali vlastnej ideológii poplatný názov – Pionier.
Aj dnes vám ponúkame časom vyblednuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života jeho obyvateľov. Dlhodobý seriál poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. Navyše, rovnaké budovy, ulice, parky, si môžete porovnať s ich súčasným stavom.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
Na mieste pôvodného Andrássyho paláca, ktorý začali asanovať 25. apríla 1898, vyrástla do konca roka nová honosná stavba, v detailoch úplne dokončená do leta 1899. Nový Andrássyho palác (dnes Hlavná č. 81) vybudovali v prevažne eklektickom slohu a boli v ňom nájomné byty, kancelárske a obchodné priestory z ulice i na nádvorí.
Nádhernú budovu (na snímke z roku 1911) dal postaviť gróf Dionýz Andrássy. Vzdelaním bol právnik, žil prevažne v zahraničí a na hrade Krásna Hôrka. Mal vrelý vzťah k umeniu, sám získal akademické výtvarné vzdelanie a štedro podporoval aj začínajúcich košických umelcov. Napríklad v roku 1902 poskytol peniaze na študijný pobyt v Paríži maliarovi Elemírovi Halászovi-Hradelovi. V roku 1913 sa stal čestným občanom Košíc.
Na priečelí budovy nad vstupom do nádvoria v roku 1899 odhalili pamätnú tabuľu z carrarského mramoru, ktorá oslavným textom pripomínala, že v dome, ktorý stál na tomto mieste, sa narodil gróf Július Andrássy, neskorší zemplínsky župan, v rokoch 1848/49 veliteľ povstaleckej národnej gardy, neskôr predseda uhorskej vlády. Bol obľúbencom cisárovnej Alžbety, v rokoch 1871 – 1879 rakúsko-uhorským ministrom zahraničných vecí.
Majiteľ domu gróf Juraj Andrássy v Košiciach trvalo nežil. Bol začas šarišským hlavným županom, c. k. komorníkom a krajinským sudcom a najčastejšie sa zdržiaval v kaštieli na svojom statku v Krásnohorskej Dlhej Lúke alebo vo Viedni. Dom prenajímal na bývanie a prízemné priestory rôznym obchodníkom.
Najväčšie priestory na prízemí (až 485 m2) zaberala toho času azda najluxusnejšia košická kaviareň „Andrássy“. Do prevádzky ju uviedli v auguste 1899. V roku 1910 vzal kaviareň do prenájmu František Szentgyörgyi (1859 – 1915), bývalý majiteľ hotela v Rijeke. Ten sa zaslúžil o jej ďalšie zveľadenie, napríklad v roku 1911 zaviedol elektrické osvetlenie, organizoval tu silvestrovské zábavy a hudobné vystúpenia. V letných mesiacoch na chodníku pred kaviarňou zriaďoval sedenie pod slnečníkmi v tzv. letnej záhrade. Takáto krytá letná záhrada bola už od roku 1899 aj v priestrannom dvore (na snímke z roku 1902), ktorým možno prejsť na Kováčsku ulicu.
Od konca decembra 1945 bol vedúcim kaviarne V. Jarembák. Vtedy v suteréne znovu otvorili tanečnú sálu „Metropol“ so skleneným parketom. Denne tu účinkoval osemčlenný džezový orchester Ladislava Farkaša. Po „víťaznom februári“ v roku 1948 nebolo mysliteľné, aby mládež ďalej trávila svoj voľný čas takýmto „malomeštiackym a buržoáznym spôsobom“ a dni kaviarne boli spočítané. A tak už v roku 1950 otvorili v priestoroch bývalej kaviarne obchodný dom „Pionier“, ktorý od 1. januára 1954 niesol názov „Hornád“. Zrušili ho v novembri 1968, keď dali do prevádzky obchodný dom Prior (dnes Tesco – Hlavná č. 111). Na mieste obchodného domu Hornád, po stavebných úpravách v roku 1971, otvorili Dom potravín, ktorý fungoval do polovice 90. rokov. Od roku 1998 je v niekdajšej kaviarni cukráreň „Aida“.
Foto: archív Jána Gašpara, Veronika Janušková