Budova na Hlavnej 91 si pamätá pápeža Jána Pavla II.
Aj budova na Hlavnej č. 91, v ktorej 2. júla 1995 ubytovali pápeža Jána Pavla II. počas jeho košickej „návštevy tisícročia“, zažila v priebehu 360 rokov (!!!) neuveriteľne dramatický príbeh. Od jej postavenia v roku 1657 v nej sídlil šľachtický konvikt, bolo v nej prvé premonštrátske gymnázium, cholerová nemocnica, prvé sídlo štátnej reálnej školy a po zoštátnení od roku 1950 stredoškolský internát. Od roku 1994 v budove s barokovo-klasicistickou fasádou sídli Kňazský seminár sv. Karola Boromejského…
Ako každý štvrtok, aj dnes vám ponúkame časom zožltnuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, a porovnáme ich so súčasnosťou. Dlhodobý seriál poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
Na mieste budovy, ktorá v súčasnosti stojí na Hlavnej 91, boli v dávnej minulosti dva stredoveké meštianske domy, ktoré zbúrali v polovici 17. storočia. Neskôr tu vznikla budova zemianskeho konviktu. Bolo to v čase reformácie a náboženských nepokojov, preto ho postavili v bezpečí blízkych kasární, zbrojnice a náprotivného sídla cisárskych kapitánov, čo boli v tom čase opory potláčaného katolicizmu. Základinu pre zriadenie konviktu založila v roku 1647 Zuzana Balassa a pôvodne ho mali zriadiť v Užhorode. Až po jej smrti v roku 1652 rozhodol ostrihomský arcibiskup Juraj Lippay, že šľachtický konvikt sa zriadi v Košiciach.
Pre túto potrebu postavili účelovú budovu s učebňami orientovanými na Hlavnú ulicu, internátom a študentskou jedálňou v dvornom trakte. Konvikt pod vedením rehole jezuitov dali do užívania 30. septembra 1657, tento rok hlása aj nápis nad vchodom. Nad pamätným nápisom bol kedysi spojený erb rodu Balassa a rádu premonštrátov, no dnes je už absolútne nezreteľný. Jezuitský konvikt bol v tom čase cirkevnou vzdelávacou inštitúciou spojenou s internátom, kde sa chovanci počas jedného roka pripravovali na štúdium filozofie a teológie na Košickej univerzite založenej tiež v roku 1657. V roku 1759 požiar konvikt poškodil, ale zakrátko budovu opravili a vtedy dostala jej fasáda súčasnú barokovo-klasicistickú podobu. Po zániku rehole jezuitov viedli konvikt od r. 1773 svetskí kňazi. V časoch panovania cisára Jozefa II. bola činnosť konviktu v r. 1784 pozastavená. Obnovili ju rozhodnutím cisára Františka I. v r. 1798.
[ad][/ad]V časoch panovania cisára Jozefa II. bola činnosť konviktu v r. 1784 pozastavená. Obnovili ju rozhodnutím cisára Františka I. v r. 1798. V roku 1812 konvikt získal rád premonštrátov a tu bolo až do r. 1835 aj prvé sídlo premonštrátskeho gymnázia. V čase revolúcie bol konvikt v r. 1848 zatvorený a v roku 1849 tu zriadili cholerovú nemocnicu pre ruské vojská, ktoré sa tu zdržiavali, keď prišli na pomoc cisárovi pri potlačení maďarskej revolúcie.
Od roku 1858 tu bolo prvé sídlo štátnej reálnej školy. Na základe rozhodnutia ministra náboženstva a výučby uhorskej vlády, humenského rodáka Augustína Treforta, v roku 1882 študentský konvikt pod vedením premonštrátov opäť obnovili. V rokoch 1919 – 1938 ako Slovenský katolícky konvikt ho opäť spravovali svetskí kňazi. Od roku 1939 konvikt patril opäť rádu premonštrátov. V roku 1950 budovu zoštátnili a zriadili tu stredoškolský internát. Po roku 1989 bol vrátený katolíckej cirkvi, ktorá tu v roku 1994 zriadila Kňazský seminár sv. Karola Boromejského.
Obchodné priestory na prízemí vznikli v roku 1928. Od roku 1945 tu bola predajňa pánskej módy „Vkus“ Jozefa Bortáka. Vedľa bolo od konca 30. rokov klenotníctvo a zlatníctvo Alexandra Buchhaltera. Pánsku módu po roku 1950 vystriedala predajňa koženej galantérie, klenotníctvo a hodinárstvo nahradila predajňa fotografických potrieb.
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.