Červení barbari zbúrali nádheru v južnej časti Hlavnej
Mondénny hotel Slovan, do ktorého ma ako malého chlapca zvykla zaviesť na šľahačkový pohár s jahodami moja staršia sestra, krásne secesná budova oproti, v ktorej sídlila banka a moji rodičia v nej založili pre mňa vkladnú knižku, a ďalšie honosné domy na juhu Hlavnej ulice, na ktoré si už len matne pamätám, sú nenávratne preč. Vzácne historické pohľadnice nám však pomôžu vrátiť sa do minulosti…
Ako každý štvrtok aj dnes vám ponúkame časom zožltnuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života jeho obyvateľov. Dlhodobý seriál poskytne milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. Navyše, rovnaké budovy, ulice, parky si môžete porovnať s ich súčasným stavom.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. Veríme, že seriál vám pomôže zo- rientovať sa v spletitých dejinách Košíc a prispeje šíreniu lokálpatriotizmu, ktorý je jednou z charakteristík nás, Košičanov.
Nádherná pohľadnica z roku 1906 prezrádza ako vyzerala južná časť Hlavnej z pohľadu dnešnej Štúrovej ulice pred 110 rokmi. Porovnajte si ju so záberom zo súčasnosti. Neostalo z nej nič. Červení barbari ju nemilosrdne zbúrali… Rohovú budovu (vpravo), v ktorej sídlilo až do znárodnenia známe železiarstvo Fleischer a Schirger, spolu s dvomi susednými domami odstránili v roku 1983 napriek protestom Košičanov. Obyvatelia smútili najmä za secesnou budovou banky, ktorá úplne nezmyselne padla za obeť budovania socializmu a na jej mieste postavili v roku 1986 združený obchodný dom Dargov. Na opačnom rohu smerom na sever vyrástla v roku 1939 prvá výšková budova v meste – osemposchoďák. V prízemných nárožných priestoroch bola do polovice 70. rokov minulého storočia známa cukráreň a vedľa nej predajne potravín a mäsa.
Druhá historická pohľadnica je z roku 1900. Je na nej hotel Schalkház, na mieste ktorého dnes stojí Hilton. Prvotriedny hotel postavil v roku 1873 Leopold Schalkház, obchodník s vínom z vlastnej produkcie. So svojimi nápojmi získal ocenenia na viacerých medzinárodných výstavách. Dvojposchodový hotel prvej kategórie patril k najhonosnejším vo vtedajšom Uhorsku. Pôvodne mal 76 izieb, štyri kúpeľne, bola tu aj veľká reštaurácia, tanečná sála, salónik i kaviareň a zo strany bočnej ulice (dnes Rooseveltovej) aj hostinec. Na slávnostnom otvorení hotela 14. augusta 1873 bolo pozvaných 900 hostí! Hotel Schalkház bol strediskom mondénnej meštianskej spoločnosti. V roku 1945 sa hotel dostal pod národnú správu a premenovali ho na hotel Slovan. V roku 1953 prevzal hotel podnik Reštaurácie Košice. Odvtedy do hotela investovali minimum, žil iba zo svojej podstaty a jeho sláva nezaslúžene upadala. Od 1. októbra 1963 noví „hospodári“ prevádzku zastavili a rozhodli, že pre „havarijný stav“ ho musia asanovať. Niekdajšiu pýchu Košíc zbúrali v roku 1964. Na jeho mieste i mieste dvoch vedľajších budov postavili nový Interhotel Slovan, ktorý dali do prevádzky 17. decemebra 1971. Po rozsiahlej prestavbe a zmene názvu otvorili v roku 2009 hotel Hilton – DoubleTree.
Foto: archív jg, Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.