Cesty cez Košice
Všetky cesty vedú do Ríma. To je už otrepané, a okrem toho nie celkom pravda. Iba že by sme to brali ako metaforu, ktorú môžeme aplikovať tiež na Košice.
Aj do môjho pôrodného mesta sa viem dostať najmenej zo štyroch svetových strán. Už v stredoveku Košicami prechádzali vozy s tovarom. Tu v kotline zastali, zrelaxovali, neskôr aj zaplatili clo. S tými, čo šli z iných smerov, si vymenili pár informácií a často aj tovarov. A tak sa rozrastala predchodkyňa Košíc – osada, ktorá sa zmáhala na križovatke obchodných ciest.
Z osady k mestu už vývojom nebolo ďaleko. Obchodníci v ňom časom museli okrem zaplatenia cla ešte aj vyložiť všetok tovar a ponúknuť ho Košičanom.
Cieľ pútnikov
Okrem kupcov v 14. storočí začali mieriť do Košíc aj pútnici. Uhorsko i okolie obiehala správa, že sa v tomto meste uchováva Svätá krv. Predchádzal tomu zázrak sv. Krvi, keď nepozorný kňaz vylial víno počas svätej omše. Stalo sa to už po jeho Premenení na Krv Kristovu. Obrázok, ktorý sa tak vytvoril na obrúsku, ukazoval Kristovu tvár.
Pápež Bonifác IX. sľúbil pútnikom aj odpustky, ak sem priputujú. Duchovná motivácia bola taká veľká, že ich sem prichádzali tisíce a medzi nimi boli aj králi.
Košice sa tak stali jedným z najvýznamnejších pútnických miest v Uhorsku a istý čas aj celej Európy.
Magna Via
Košicami viedla aj Veľká cesta, v originále Via Magna. Išlo o cisársko-kráľovskú cestu, ktorú vybudovali v 16. storočí na rozkaz cisára Ferdinanda, aby obišli juh monarchie, ktorý bol práve obsadený tureckými vojskami. Teraz by táto Via magna viedla cez päť súčasných krajín, vtedy sme však boli súčasťou jednej obrovskej monarchie. Začínala sa v našom vtedajšom hlavnom meste – Viedni, viedla cez Bratislavu, Spiš, naše Košice, dnešnú Ukrajinu, súčasné Maďarsko až do Sibiu v Rumunsku. Košice sa tak ocitli priamo na dôležitej poštovej i obchodnej trase.
V modernej dobe pútnikov vymenili turisti. Prichádzajú za terajšou, ale aj za zašlou slávou mesta. Čím viac mesto budú médiá vychvaľovať, o to viac ich príde nabudúce. Preto sa vymysleli cesty, ktoré k nám turistov privedú. Napríklad taká železná cesta. Prináša sem takých, čo vedia, aké bolo železo dôležité. A v Košiciach nájdu veľkú raritu – jediný celokovový oltár v Európe, ktorý je mimochodom v Dóme sv. Alžbety.
Ďalšia cesta – gotická, zasa pospájala, tých, čo majú radi stredoveké umenie. Prechádza napríklad aj Spišom a Košice nemôže obísť.
Foto 1: archív VSM
Foto 2: Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.