Kaviareň Slávia
Jeden z najväčších ľudských paradoxov je ten, že čím je obyvateľstvo na tom ekonomicky horšie, tým viac peňazí utráca v krčmách a iných spoločenských zariadeniach. A tak ich treba stále viac…
Každú chvíľu vznikajú nové, ale niektoré staré pritom nestrácajú svoj štýl a povesť. Medzi také v Košiciach patrila kaviareň Slávia. Nielen svojím menom sa smelo mohla zaradiť k bratislavskej či pražskej Slávii, kde mali intelektuáli (alebo tí, čo sa tak vydržali tváriť) pravidelne rezervované svoje stoly.
Zmena majiteľa
Košická Slávia má vek ľahko zapamätateľný, lebo ju postavili v roku 1900. Ešte predtým na jej mieste stál hotel Schiffbeck, ktorého majiteľ Matej Schiffbeck sa hoteliérstvu až tak nechcel venovať. Hotel preto odkúpil najznámejší pivovarník v Košiciach Konštantín Bauernebl. Od samej radosti z kúpy ho dal zbúrať a postavil to, čo vidíme na Hlavnej 63 teraz.
Vznikla najkrajšia a najtypickejšia secesná budova v Košiciach s luxusnou kaviarňou. Jej fasádu, ako sa na správnu secesiu patrí, vyzdobili rastlinnými (a keďže Baurnebel varil pivo, tak aj „alkoholickými“) motívmi (naľavo vínna réva, napravo chmeľ). Podobne rastlinne sú vymyslené konzoly, na ktorých teraz zvyknú byť zástavy kaviarne Slávia, ktorá sa však hneď na začiatku volala Savoy a neskôr Royal.
História v mozaikách
Najúchvatnejšími sú však mozaiky z farebných obkladačiek, kde vidno nielen trochu erotiky (zastúpenej aj v zime neoblečenými naháčmi), ale aj rôzne zvieratstvo, napríklad naľavo je zajac a napravo kohút. Majiteľ Baurne
bel si budoval týmito mozaikami svoje promo ako podnikateľ. Zajac symbolizuje šikovnosť až prefíkanosť, kohút zasa usilovnosť a skoré ranné vstávanie i bojovnosť.
Kľačiaci muž načierajúci do tmavej tekutiny (viď v nej pivo) by mohol byť aj samotný Baurnebel. Pivom chce ponúknuť vedľa stojacu krásku, ktorá by mohla byť bohyňou dobrej úrody Ceres. (Z toho základu je aj slovo cereálie). Takéto pestré farebné keramické obkladačky vám prerozprávajú podstatnú časť histórie budovy.
Obchod s textilom
Avšak secesia ako posledný architektonický originálny štýl, ktorý si ešte potrpí na ozdoby, to nie sú len rastlinky a mozaiky na fasáde, ale aj podobné motívy v interiéri. A tie sa tam objavili po rekonštrukcii v 90. rokoch minulého storočia opäť. Lebo to už bolo po socializme, ktorý nedbal do takejto reprezentatívnej budovy umiestniť obchod s textilom. Krátko po ňom tam bolo i kasíno.
Sláviu preslávil Peter Stašák
Sláviu na celom Slovensku preslávil spevák Peter Stašák. V jej priestoroch nakrúcal svoju televíznu pesničkovú reláciu Kaviareň Slávia. Po ďalšej niekoľkoročnej odmlke kaviareň zmenila majiteľov a i keď jej interiér po ostatnej rekonštrukcii nie je úplne pôvodný, je veľmi štýlový.
Milan Kolcun
Foto: archív kd, Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.