Kde nakupovali starí Košičania tovary zo zahraničia
Možno neviete, že predchodcom siete obchodov TUZEX, v ktorých sa dali kúpiť v minulom režime za valuty alebo poukážky, známe ako bony, zahraničné tovary pre smrteľníkov nedostupné, boli predajne DAREX. Starí Košičania si určite pamätajú, že tento obchod bol na Hlavnej 35. Nielen o histórii tohto domu sa dočítate v dnešnom pokračovaní nášho seriálu.
Raz týždenne, každý štvrtok, nájdete v našich novinách vzácne historické pohľadnice a fotografie, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života jeho obyvateľov. Dlhodobý seriál poskytne milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. A navyše, rovnaké budovy, ulice, parky si budete môcť porovnať s ich súčasným stavom.
Projekt vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa historických pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. Veríme, že seriál vám pomôže zorientovať sa v spletitých dejinách Košíc a prispeje šíreniu lokálpatriotizmu, ktorý je jednou z charakteristík nás, Košičanov.
Tretí dom sprava (Hlavná č. 35) stojí na základoch zo 14. storočia. Na prelome 18. a 19. storočia patril mestu a bolo tu sídlo vojenskej pokladne. V 40. rokoch 19. storočia bol jeho majiteľom už Imrich Novelly, bohatý podnikateľ a finančník. Tu malo priestory aj kníhkupectvo Jozefa Jármaya, ktoré v roku 1851 prevzal Jozef Novelly. Od roku 1870 bol jeho vlastníkom majiteľ továrne na spracovanie kože Ľudovít Marko. Od roku 1918 mal v budove veľkoobchod s konfekciou Ignác Roth, po roku 1938 tu bola predajňa s módnym tovarom Michala Gerőa, z južnej strany boli lahôdky. Po vojne, až do konca 50. rokov, tu bola predajňa tovarov z dovozu DAREX, predchodca TUZEXU, neskôr v južnom obchodnom priestore predajňa vína a lahôdok, v severnom predajňa hračiek. Po roku 1990 tu predajne s týmto sortimentom zanikli.
Vedľajší úzky dom (Hlavná č. 33) stojí na mieste, kde až do 15. storočia bola voľná parcela. V prvej polovici 19. storočia ho vlastnil Filip Hruška, prvý Čech, ktorý v Košiciach vlastnil dom na Hlavnej ulici. V 60. rokoch bol majiteľom jeho syn, rukavičkár Rudolf Hruška, v 70. rokoch Samuel Czitó, potom jeho vdova Mária. Okolo roku 1900 nehnuteľnosť kúpil mäsiar a údenár Peter Haltenberger, ktorý tu mal svoju výrobňu už od roku 1870. Od roku 1914 bol majiteľom jeho syn František až do roku 1923. Bola tu aj predajňa s módnym textilom, ktorú od 90. rokov 19. storočia postupne vlastnili Ignác Guttmann, Jozef Weisz, Ižo Erdélyi a po roku 1945 pod názvom „Moderna“ Konštantín Harčar. Pred rokom 1990 tu bola dlho predajňa lahôdok.
Dvojposchodový dom vpravo (Hlavná č. 31) s tromi balkónmi stojí na základoch zo začiatku 14. storočia. Po dvoch prestavbách v 15. a 16. storočí získal súčasnú podobu v roku 1879. Začiatkom 19. storočia bol jeho majiteľom obchodník s rozličným tovarom Ján Michal Pauer, po ňom od roku 1835 jeho zať, farbiarsky majster Ján Karol Quirsfeld. Potom až do roku 1919 budovu vlastnil medovnikár František Fridrich Maurer pôvodom zo Spišského Podhradia a jeho potomkovia. V 20. rokoch boli majiteľmi advokát a politik JUDr. Mikuláš Pajor a Karol Hanser a od roku 1929 Juraj Kozák.
V rokoch 1879 – 1899 bola v pivniciach domu populárna vináreň „Maurerov dvor“, ktorú vlastnili bratia Ján a Rudolf Maurerovci. Mali tu aj veľkoobchod s vínom vlastnej produkcie z vinohradov grófa Františka Zichyho v Diószegu i z cudzokrajných odrôd. V šľapajách otca ako medovnikár tu od roku 1866 podnikal Július Maurer. Jeho brat Rudolf najprv spolu so Samuelom Legányim tu od roku 1897 prevádzkoval „Prvý hornouhorský pohrebný ústav“, ktorý od roku 1908 viedol Viktor Pafcsuga. V rokoch 1879 – 1902 bola v objekte aj košická pobočka Rakúsko-uhorskej banky. V rozsiahlej budove mali svoje prevádzky i predajné priestory viacerí živnostníci a obchodníci. Po roku 1945 tu pracoval kožušník Michal Hladký, dlho tu boli predajne Hodiny – klenoty, klobučníctvo a módne doplnky.
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.