Kino Družba
Ak ešte niekto vie, čo je normálne kino, nie multiplex, nech odpovie na otázku: Ktoré kamenné kino je v Košiciach najnovšie?
Správnou odpoveďou je… kino Družba. Veru tak, i keď bola ešte v minulom režime plánovaná výstavba kín napríklad pri Tip Tope či na Sídlisku Ťahanovce, ostalo len pri plánoch. A tak najnovším kinom v Košiciach zostáva kino Družba, hoci v ňom začali premietať v decembri 1973. I keď je pravda, že ho mali postaviť už v roku 1968, aby sa čím skôr stalo súčasťou takzvanej občianskej vybavenosti sídliska Terasa.
Špičková technika
Kino Družba veru bolo v porovnaní s inými košickými kinami na vtedajšie časy hypermoderné. Pozoruhodnú stavbu kruhového pôdorysu navrhol známy košický architekt Ján Šprlák Uličný. No jediné kino mimo centra, kde fanúšikovia filmu chodili do Tatry, Slovanu, Partizánu, Úsmevu a Dukly, bolo najmodernejšie aj preto, že sa v ňom dali premietať okrem klasických 35 milimetrových filmov aj 70 milimetrové, teda širokouhlé, ba dokonca aj panoramatické. To si vyžadovalo vybaviť kino špeciálnym zariadením. Od premietačky cez zosilňovače až po zvláštnu reproduktorovú sústavu. Panoramatické filmy sa však čoskoro prestali nakrúcať, keďže výrobné náklady na nich boli privysoké.
Družba sa stala multikultúrnym centrom. Okrem fi lmovej projekcie totiž slúžila aj na organizovanie koncertov, besied a iných podujatí, napríklad na sľub iskričiek a pionierov.
Najväčšie plátno v Košiciach
Tak či onak kino Družba malo aj najväčšie premietacie plátno spomedzi krytých kín v Košiciach. Impozantnosť jeho rozmerov, výšku 6 metrov 60 cm a šírku 15 metrov 80 cm ste mohli najlepšie pocítiť, ak ste boli v prvom rade. Ináč, miest v sále bolo 564. Tie sedačky sú už vytrhané, no stavba unikátneho kina našťastie ešte stojí.
Mimochodom, najbližšie panoramatické kiná boli len v Prešove a v Humennom.
Milan Kolcun
Foto: Róbert Berenhaut, veja