Košice a Praha – Dve mestá, ktoré úzko spája vzájomná minulosť
Často sa vravieva, že z Košíc bolo do Prahy bližšie ako do Bratislavy. Keďže kilometricky a niekomu ani logicky to nesedí, musí v tom byť niečo iné.
Zozbieral som teda dôkazy o tom, čo máme spoločné s naším hlavným mestom, ktoré však už pomaly 22 rokov má prívlastok, bývalé.
Václavské námestie
Začnime centrom Prahy. Václavské námestie. Máme ho aj v Košiciach? Čiastočne áno.
Zvieracia časť jedného z najvýznamnejších pražských pamätníkov bola vyše desať rokov v centre Košíc. Kópia známej sochy žrebca Arda osedlaného svätým Václavom bola umiestnená tak prezieravo, že ju bolo vidno z Orlej, Zvonárskej, ba dokonca i z jedného miesta Hlavnej ulice.
Kôň pred dvoma rokmi odcválal na košickú veterinu, tam ho preliečili a do centra sa už nevrátil. Zmenšenú kópiu svetoznámeho diela českého sochára Josefa Václava Myslbeka nájdeme iba na dvoch miestach sveta – v Brne a v Košiciach.
Malá Praha
V Košiciach však nie je len kúsok Václaváku, ale aj celá Praha. I keď len v malom. Domy z obdobia prvej československej republiky na Letnej ulici mali svojich prvých nájomníkov aj z Čiech, a preto ľudia začali časť Letnej ulice, oproti budove terajšej Technickej univerzite, volať Malou Prahou.
Kto nebýva v Malej Prahe, možno aspoň žije v byte pražského typu. Pražskí architekti vyvinuli na svoju dobu progresívny typ panelákov, ktoré sa v Košiciach budovali v rokoch 1962 až 1982 na Terase, Železníkoch, Juhu, Furči a inde. Charakteristickým znakom sú loggie veľké ako dĺžka celej steny, prípadne spájajúce zvonku až dve miestnosti.
Košický poklad zachránili
Pražáci Kvôli ďalším dôkazom spriaznenosti s Prahou musíme zalistovať dejinami Košíc.
Tak napríklad jeden z najväčších zlatých pokladov Európy našli v Košiciach a zachránili ho v Prahe. Poklad nájdený 24. augusta 1935 v podzemí terajšej budovy na Hlavnej ulici 68 (čítaj tiež v článku: Syn nálezcu Košického zlatého pokladu: Mali sme len problémy), odviezli na expertízu do Prahy.
Medzitým sa začala druhá svetová vojna a fašisti už šli po jeho stopách. Unikátnu zbierku zlatých mincí preto naši českí bratia zakopali v záhrade Národního musea. Iba dvaja poznali presné miesto. Z nich prežil len jeden. I vďaka tomu Košický zlatý poklad je i teraz v zrekonštruovaných priestoroch Východoslovenského múzea.
Foto 1 a 2: archív KD
Foto 3: prague.cz