Košický zlatý poklad – Unikátny nález európskeho významu má 80 rokov
Pred 80 rokmi vstúpili Košice do povedomia kultúrnej Európy unikátnym nálezom. Na Hlavnej ulici našli jeden z najväčších zlatých pokladov starého kontinentu.
Dňa 24. augusta 1935 o 11. hodine 45 minúte robotníci pri výkopových prácach odkryli nápadne ťažkú medenú schránku. Keď ju otvorili, zažili šok. Bolo v nej takmer tritisíc zlatých mincí, tri zlaté medaily a viac než polkilová zlatá renesančná reťaz…
Zatemnené mozgy
Nálezcov čakala bohatá odmena. Ale lesk zlata, ako to už býva, im zatemnil mozog. Potajme si rozdelili 126 mincí a až potom nález (či vlastne zvyšok nálezu) ohlásili na polícii.
A keď si mysleli, že Košice už na to zabudli, ponúkali vzácne mince na predaj ľuďom v mestskom parku i zlatníkovi. Až kým si po nich prišla polícia…
Predpokladajme, že vlastníkom nevídaného pokladu bol boháč, ktorý v neistom čase protivládnych vzbúr nenašiel v Košiciach banku, a tak si ho radšej ukryl do zeme. Stalo sa to na Hlavnej ulici 68, kde sídlila tzv. Spišská komora. Budovu, hoci mala historickú hodnotu, za 1. Československej republiky z veľkej časti zbúrali a na jej mieste postavili novú.
Košický zlatý poklad je neuveriteľne vzácny nielen kvôli 11 kilám zlata. Jeho hodnotu i jeho numizmatický význam ešte viac zvyšuje aj to, že mince pochádzajú až z 81 mincovní 11 krajín Európy. Je teda ideálny pre exkurzie z Európskej únie, lebo takmer každý štát si tam nájde svoje platidlá, ktoré platili dávno pred eurom.
Trezor v podzemí
Keď už teda bol poklad na svete, aby sa zas nestratil v rukách gangstrov, vybudovali preň v podzemí Východoslovenského múzea poriadny trezor. Ešte predtým však putoval na vedecký rozbor do Bratislavy a Prahy. V našom bývalom hlavnom meste sa ocitol práve počas vojny, keď fašisti už šli po jeho stope, ale vďaka obetavosti pracovníkov Národního musea, ktorí ho ukryli, zostal kompletne zachovaný.
Takto je aj vystavovaný od 70. roku minulého storočia. Po roku 2013, keď celá budova i trezor boli krásne vynovené, sa stal jednou z najvyhľadávanejších expozícií múzea.
Foto: Iveta Vaculová
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.