Masaryk a Košice
Pred 95 rokmi, 21. septembra 1920, privítali Košice vzácnu návštevu. Na východ mladého, ani nie dvojročného štátu Čechov a Slovákov pricestoval jeho prvý prezident Tomáš Garique Masaryk.
Spomienkou na jeho pobyt bola busta umiestnená medzi ulicami Letná, Jarná a Jesenná.
Masarykova kolonie
Bloky, ktoré tam postavili za prvej Československej republiky a obývali ich bankoví úradníci, dokonca volali Masarykova kolonie. Skvelé architektonické dielo patrí dodnes medzi najkrajšie ukážky funkcionalizmu v meste.
Na vtedajšiu dobu boli veľmi moderné. Mali svoju telefónnu ústredňu, práčovňu, na dvore bol bazénik pre deti, ktorého stopy ešte vidno, na streche sa sušila bielizeň.
V strede dvora stála na podstavci Masarykova busta až do roku 1938. Po rozbití republiky ju kamsi ukryli. Až po mnohých rokoch sa v Košiciach objavila znova. Pochopiteľne, nová.
Zakladatelia štátu
Pri príležitosti 86. výročia vzniku spoločného štátu odhalili pri kruhovom objazde neďaleko Jumbo centra pamätník. Tvoria ho busty jeho zakladateľov a súputnikov – Tomáša Gariqua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. Čech a Slovák – jeden vedľa druhého. Vytvoril ich akademický sochár Josef Vajce.
Miesto je geniálne, nielen preto, že naproti je budova, ktorá patrí železniciam a dostavali ju práve za 1. Československej republiky, ale aj preto, že práve tu je križovatka rovnomenných ulíc: Štefánikovej a Masarykovej.
O necelé tri týždne, v stredu 28. októbra, si pripomenieme vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov. Nebol jednoduchý. A priznajme si, že Košice sa ani po tomto dátume necítili veľmi byť súčasťou Československa. Rozpútavali sa boje o hranicu, mnohí Košičania chceli zachovať monarchiu. No vývoj sa v decembri 1918 ukázal ako nezvratný.
Od roku 1919 ešte s malou pauzou, keď sa naše mesto stalo súčasťou Slovenskej republiky rád, sme sa už stali súčasťou Československa.
Košice si prezident prešiel pešo
Prezident T. G. Masaryk pricestoval do Košíc 21. septembra 1920 vlakom z Martina, kde sa zúčastnil na verejnom zhromaždení po návšteve Bystričky. Sprevádzala ho dcéra Alica Masaryková, známa ako obdivovateľka Slovenska, premiér Edvard Beneš s manželkou a členovia vlády.
Historická tlač podrobne opisuje, ako na nástupišti v Košiciach prešiel prezident špalierom nastúpených legionárov a vojakov, železničiarov vo vestibule stanice a v parku pred stanicou ho už čakali Sokoli, mládež v krojoch, predstavitelia žúp, honorácia Košíc. Hostia si Košice prezreli pešo, lebo mešťanostovia neriskovali ich jazdu na kočoch, ktoré mali problémy so zapadnutím kolies do koľají električkovej trate.
Pri príležitosti návštevy vytvoril známy košický maliar Eugen Krón grafický list s vyobrazením Košíc, ktorého originál odovzdal prezidentovi. V októbri mal Červený kríž predávať ďalšie exempláre a získanú sumu darovať chudobným deťom.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.