Miklušova väznica
Medzi Miklušovou väznicou a kalvínskym kostolom, nad podjazdom do Hrnčiarskej ulice, ktorá už má prívlastok aj Ulička starých remesiel, je byt, v ktorom žili naši (košickí) kati. Zrejme aj ten najznámejší – kat Mikluš.
Mikluš bol remeselník ako každý iný – poctivo sa živil svojím remeslom. Akurát na rozdiel od iných majstrov majstrovsky stínal hlavy. A dostával za to od mesta pevný ročný plat.
Mučiareň
Medzi katove pridružené činnosti, ktoré mal v popise práce, patrilo aj mučenie. Za týmto účelom sa presúval do suterénu, kde mal na to najlepšie materiálne podmienky, čiže dereš alebo koleso na lámanie kostí.
I tak kriminalita v Košiciach bola taká, že ako väznica museli slúžiť hneď dva pôvodne gotické domy z 13. storočia, čo po letmom pohľade na fasádu vidno aj teraz. I keď sa do spoločnej budovy zmestili katov byt, mučiareň, spoločné cely na prízemí i poschodí, ako aj malé cely – samotky – pre „introvertnejších“ väzňov, nevošlo sa sem miesto na popravy.
Popraviská
Išlo však aj o to, že vtedy ešte neboli horory v televízii, a tak ich bolo treba sledovať aspoň naživo. Popraviská boli v centre – na dvore bývalej radnice, kde už stojí Štátne divadlo, či o kúsok ďalej pri Urbanovej veži, alebo hneď vedľa Miklušovej väznice na dvore Katovej bašty. Vojaci zasa mali svoje miesto na popravy tam, kde stojí morový stĺp, a tí, čo neboli hodní ani peknej popravy v meste, museli sa terigať až na Šibenú horu (terajšie sídlisko Železníky), kde ich popravili obesením.
Takto to chodievalo viac než pol tisícročia, pričom s poslednou popravou (1837) mestu vypomohol budapeštiansky kat.
Múzeum
O 35 rokov mestská rada stratila aj svoje súdne právomoci a väznica začala byť navštevovaná (do roku 1909) delikventmi prichytenými mestskou políciou. A neskôr alkoholikmi, lebo to už z nej bola záchytka.
Ale bola by škoda, keby v takom objekte boli takí, čo nie sú v stave oceniť jeho historickú hodnotu. Preto v roku 1911 mesto odovzdalo „Miklušku“ múzeu.
To ju využívalo ako svoj sklad až do 2. svetovej vojny. Po pričlenení Košíc k Maďarsku z Budapešti nariadili jej rekonštrukciu. Odvtedy bolo rekonštrukcií viac a pri poslednej tam umiestnili aj dobové voskové figuríny v akcii pri mučení. Celá expozícia sa volá Stredoveké Košice a v rámci nej tam nájdete aj mučiareň, väzenské cely a byt kata.
Nuž, a odkedy tam chodia turisti, omylom tam zavreli len jedných. A aj to už bolo dávnejšie.
Milan Kolcun
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.