Na Alžbetinej ulici žili významné šľachtické rodiny
Aj dnes pokračujeme v našom historickom seriáli popisom budov na Alžbetinej ulici, jednej z hlavných obchodných a dopravných tepien mesta, ktorý zachytáva pohľadnica vydaná v roku 1912.
Dom vľavo (č. 21) s tromi oknami stojí na mieste, kde sa prvýkrát stavalo už začiatkom 14. storočia. Tieto stopy sa zachovali v suteréne budovy, ktorej prízemie nadstavali v 17. storočí. Súčasnú barokovú úpravu dostala fasáda domu na Alžbetinej 21 v 2. polovici 18. storočia, keď ho vlastnil mestský senátor František Staffner…
[ad][/ad]Ako každý štvrtok, aj dnes vám ponúkame časom zožltnuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, a porovnáme ich so súčasnosťou. Dlhodobý seriál poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara (1953 – 2018), vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, bývalého riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
V roku 1800 bol majiteľom domu na Alžbetinej č. 21 sudca Gabriel Jabroczky, od roku 1819 gróf Imrich Péchy, po ňom syn Eduard. V roku 1867 nehnuteľnosť už patrila neskoršiemu advokátovi a poslancovi parlamentu za Moldavský okres Vincentovi Tischlerovi. Od jeho syna Andreja ju okolo roku 1905 kúpil bohatý obchodník s múkou a plodinami Viliam Stahlberger. V roku 1912 boli majiteľmi jeho synovia, advokát Július Aczél a lekár Elemír Aczél. V roku 1923 sa majiteľom stal obchodník s farbami Dávid Groszmann a po roku 1935 Ján Štefan z Gelnice. V roku 1947 dom kúpili bratia Vojtech a Rudolf Studinkovci.
[ad2][/ad2]Okolo roku 1910, kedy vznikla táto pohľadnica, bol na prízemí obchod s farbami, ktorý vlastnil Henrich Friedrich. Vdova Blanka Groszmanová tu predávala farby a kefy do roku 1949, potom tu bola predajňa obuvi. Po roku 1950 dom pripadol do správy mesta, ktoré sa oň poriadne nestaralo. V zúboženom stave ho v roku 1986 odovzdalo Východoslovenským železiarňam Košice, ktoré tu plánovali zriadiť múzeum hutníctva. Absurdná myšlienka sa po roku 1989 už nezrealizovala, ale opravený dom ostal podniku a dnes ho využíva U. S. Steel Košice na služobné a prezentačné účely.
Na prvej strane pohľadnice tretí dom sprava (č. 12) je síce iba trojosový, ale má veľmi dlhé dvorné pavlačové krídlo. Od 60. rokov 18. storočia bol jeho majiteľom stolár Fidel Schwentner, v roku 1800 Jakub Liška. Už pred rokom 1806 ho získal gróf Ján Szirmay, po ňom jeho syn Alexander, ktorý bol ako stúpenec viedenského dvora po porážke revolúcie v roku 1849 – 1850 menovaný hlavným županom mesta a cisárskym vládnym komisárom Košického dištriktu. Nebýval tu, v štyroch bytoch však býval gróf Rudolf Csáky s rodinou.
V roku 1869 bol už majiteľom budovy bohatý mäsiar Alexander Spirkó, ktorý v 90. rokoch uskutočnil eklektickú prestavbu jeho fasády. Po jeho vdove dom do roku 1914 vlastnil židovský obchodník s domácimi potrebami Pinkás Löffelholz a po ňom ešte aj po roku 1945 jeho syn Gejza Ladó, ktorý tu mal predajňu elektrospotrebičov. Tá fungovala po znárodnení aj v 50. rokoch. Na poschodí bol dlhé desaťročia známy fotoateliér, ktorý si ešte mnohí pamätáte. Od začiatku 40. rokov ateliér vlastnil Ján Klema a od roku 1949 Ernest Singer. Od začiatku 50. rokov patril podniku Komunálne služby.
Druhý dom sprava s pozdĺžnou fasádou má číslo 14. Vznikol postupnými prestavbami na mieste troch starších budov. V 18. storočí tu už boli iba dva domy, ktoré vlastnil Juraj Zvolenský a Andrej Okruczky. Barokovou prestavbou, ktorú uskutočnil nový majiteľ, barón Gabriel Péchy, pred rokom 1790, vznikla terajšia reprezentatívna budova. V roku 1810 dom vlastnil jeho syn, kráľovský sudca gróf Jozef Péchy, po ňom jeho vdova Anna Fáy a ich syn, advokát, parlamentný poslanec, politik a od roku 1866 čestný občan Košíc, gróf Emanuel Péchy.
[ad3][/ad3] [article slug=”tovarnik-bata-mal-predajnu-obuvi-aj-na-alzbetinej-ulici”][/article]Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.