Na mieste budovy s kinom Tatra stál kedysi hotel
Košičania sa určite pamätajú na kino Tatra (Hlavná č. 8) i na bývalé sídlo Krajského súdu (Hlavná 6), ktorý sa v roku 1983 presťahoval do novostavby na Štúrovej 29. Obidve budovy však majú oveľa zaujímavejšiu históriu. Stoja na mieste niekdajších mestských hradieb. Posledné zvyšky opevnenia, vrátane Dolnej brány, odstránili v roku 1830. Dialo sa to na základe výnosu cisára Jozefa II. z roku 1783, ktorým rozhodol, že mesto sa nebude ďalej vyvíjať ako pevnosť.
Množstvo informácií z tejto dávnej histórie odhalil a spresnil archeologický výskum, ktorý sa uskutočnil v rokoch 1996 – 1998 v súvislosti s rekonštrukciou Hlavnej ulice…
Ako každý štvrtok, aj dnes vám ponúkame časom zožltnuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, a porovnáme ich so súčasnosťou. Dlhodobý seriál poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
Tesne pod hradbami, poniže Dolnej brány, na mieste niekdajšej vonkajšej vodnej priekopy, postavil v roku 1824 svoj dom Andrej Löderer a zriadil v ňom aj slušný hostinec (dnes Hlavná č. 8). Jeho syn v roku 1838 hostinec vylepšil a zmenil na hotel, ktorý v roku 1870 nadstaval o druhé poschodie.
Andrej Löderer ml. bol váženým občanom, viac než tridsať rokov členom mestského zastupiteľstva a správnych rád viacerých podnikov a inštitúcií. Po jeho smrti do začiatku 80. rokov hotel ešte prevádzkoval Adolf Lorber, potom jeho prevádzku zrušili. Od vdovy Márie Lödererovej dom v roku 1897 kúpil veľkopodnikateľ Karol Szakmáry. Ako vidno na pohľadnici z roku 1899 (druhá budova zľava), prestavbou ho zmenil na empírový nájomný dom. Jeho synovia dom v roku 1910 predali advokátovi Vojtechovi Szaubererovi. Po ňom budovu získala Tatra banka so sídlom v Turčianskom Sv. Martine (založená v r. 1886), ktorá tu zriadila filiálku.
Od roku 1895 v budove sídlil aj Košický spoločenský kruh (tzv. Židovské kasíno). Ten v prízemných priestoroch z ulice mal aj svoju kaviareň, ktorú prevádzkoval Maximilián Baumann. Do roku 1910 tu bola aj vináreň Alexandra Littmanna, ktorú po ňom už pod názvom Plzenská piváreň vlastnil Pavol Kérecz. Južne od brány bola až do 30. rokov predajňa módneho textilu Ernesta Weisza, severne lahôdky firmy Záhr & Szakmáry.
Od roku 1945 tu mala sídlo Slovenská banka a od roku 1948 opäť Tatra banka. V zachovalej dvornej časti bývalého hotela bolo kina Tatra. Svoju činnosť začalo 21. augusta 1937 a zrušili ho v máji 2005.
V prízemných priestoroch z ulice bolo od roku 1948 papiernictvo národného podniku Narpa a v priestoroch bývalého hostinca bola až do začiatku 90. rokov predajňa hudobných nástrojov.
Budova na Hlavnej č. 6 (prvá zľava) vznikla ako súčasť justičného komplexu, ktorý väčšou časťou zasahoval do dnešnej Pribinovej ulice. Na jeho mieste od roku 1824 stál dom sedlárskeho majstra Františka Winklera. Mesto v 70. rokoch dom odkúpilo a po jeho asanácii pozemok vyčlenilo na stavbu cisársko-kráľovskej súdnej kúrie založenej v roku 1871.
Podľa vlastných projektov budovu v máji 1878 začal stavať budapeštiansky podnikateľ János Wágner a už v nasledujúcom roku slúžila svojmu účelu. Do pôsobnosti košickej krajskej súdnej kúrie, ktorej predsedom bol v čase postavenia budovy Peter Tekely, patrili súdne okresy Košice, Ždaňa, Szikszó, Abauj-Szantó, Moldava nad Bodvou a Turňa nad Bodvou.
Súčasne na prázdnom pozemku zo strany dnešnej Pribinovej ulice postavil objekt väznice. Pôvodne eklektická budova bola v roku 1926 staviteľom Aloisom Novákom zmodernizovaná podľa projektov Rudolfa Brebtu, a vtedy ju v južnom nároží vyvýšili o štvrté poschodie. Krajský súd sídlil v budove do roku 1983, potom tu mala až do privatizácie v 90. rokoch svoje učebne košická technická univerzita. V súčasnosti sídli v jej časti Štátna vedecká knižnica.
(LUX)
Foto: archív Ján Gašpar, Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.