Na Poštovej ulici bol bitúnok, pekáreň i hostinec
V dnešnej kapitole z histórie Košíc pokračujeme v listovaní zaujímavých dejín ďalších budov na Poštovej ulici…
Aj dnes vám ponúkame časom vyblednuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života jeho obyvateľov. Dlhodobý seriál poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta, z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
Jednoposchodová rohová budova s klasicisticko-eklektickou fasádou (na snímke z roku 1922 v pozadí – dnes Poštová č. 4) stojí za križovaním Poštovej s Mäsiarskou ulicou. V roku 1887 nehnuteľnosť kúpil Sporiteľný úverový spolok (tzv. Penny banka). Od 70. rokov minulého storočia tu bola populárna predajňa balkánskej zmrzliny, ktorú Košičania volali „U Jusufiho“ podľa priezviska jej vedúceho. Po roku 2000 sa cukráreň presťahovala do neďalekého Andrássyho paláca na Hlavnú ulicu, priestory stoja odvtedy nevyužité. Pozdĺžny nárožný dom bližšie vpravo (č. 6 – 8) vlastnil okolo roku 1750 mestský senátor Martin Szihulszky, ktorého monogram „M Sz“ je v kartuši na stene Mäsiarskej ulice. Po roku 1869 objekt získal František Horalek, ktorý zo strany Poštovej ulice zriadil vychýrený hostinec (dnes je tu lekáreň). Pripomína to štuková výzdoba steny nad a vedľa vstupu do priestorov zobrazujúca strapce hrozna.
[ad][/ad]Slabo znateľný prízemný dom (č. 12) stojí za križovaním s Hradbovou ulicou. Od svojho vzniku patril mestu a slúžil ako mestský bitúnok, v roku 1883 tu otvoril pekáreň Ján Pukáts, neskôr ho získalo poštové riaditeľstvo.
Jednoposchodový dom vpravo (č. 14) s tromi balkónmi má neuveriteľnú, až 23-osovú fasádu. V roku 1886 – 1933 tu sídlilo riaditeľstvo Poštového a telegrafného úradu a Pošta Košice 1. V časoch socializmu mal na nádvorí prevádzku drevospracujúci podnik, z uličnej strany boli redakcie viacerých denníkov a Československej tlačovej agentúry.
(RED)
foto: Archív Jána Gašpara, Veronika Janušková