Nesmrteľné košické zvieratá
Zvieratá sú všade okolo nás. Aj v meste. Kto si však myslí, že toto bude o politikoch, tomu radšej hneď vrátime vstupné (nech nečíta). Toto je o zvieratách, ktoré zjedia len toľko, koľko potrebujú, zabíjajú, len ak ide o obživu a často sú pre ľudí skutočnými priateľmi.
ORLICA A PES
Napríklad na košickom erbe sa vyskytuje orlica. Tá je symbolom suverenity mnohých kráľovstiev, štátov, národov (Uhorsko, Nemecko, Rusko…). Košická orlica má čo do činenia s poľskou, keďže Wladislav (1456-1516) bol nielen uhorským kráľom, ale aj poľským. Turistov z Poľska to zakaždým poteší…
Na zadnú stenu Kaplnky sv. Michala sa dostal aj psík. Nevieme, akej rasy bol, ale doteraz vidno, že je renesančný. Meno jeho majiteľa (Pierre Roussel) je napísané na náhrobnom kameni napravo hore.
Bol to rytier z Burgundska, ktorého ako profesionálneho vojaka zavolali brániť južnú hranicu Uhorska pred výbojmi Turkov. Ako VIP najvyššieho levelu bol pochovaný v dóme. Odtiaľ počas rekonštrukcie katedrály (1877-1896) umiestnili jeho náhrobný kameň na kaplnku.
CHRLIČE
Hoci je dóm vertikálny (aby sme si uvedomili, akí sme malí najmä pred Najvyšším), chrliče túto vertikalitu narúšajú a z fasády trčia vodorovne. Už tým narúšajú poriadok a systém.
Chrliče sú aj mixom rôznych zvierat. Možno poukazujú na stredovekých bezbožných alchymistov, ktorí sa snažili vytvoriť umelého človeka, čím fušovali do práce Stvoriteľovi. I preto sa chrliče ponášajú na mutantov.
Zvonku na severnej bráne je leviathan. Má roztvorenú obrovskú papuľu, cerí zuby, zdola sála aj oheň.
Niektorí vravia, že je to obrovský had, iní, že krokodíl a ďalší, že veľryba. Existuje aj podobná legenda, ako veľryba zastane v mori, trochu z nej trčí a námorníci (cirkev plaviaca sa) si myslia, že je to ostrov. Vyjdú von, zaparkujú na nej, ale potom sa potopia aj s ňou.
Aj my sme takto pripútaní k svetským veciam, ktoré nás napokon stiahnu so sebou, alebo sú len falošným ostrovom.
ZVERINEC
V Urbanovej veži je najstaršie naše zviera z Košíc – románsky lev. Je z predošlého románskeho kostola, môže mať okolo 700 rokov.
Ešte starší je delfín na náhrobnom kameni z antiky, má asi 1600 rokov. Rodina na hostine a napravo hore je delfín ako symbol boha Apollóna.
Zvon Urban má pás sirén, ktoré boli pôvodne nymfami, ale boh ich uniesol do podsvetia, takže zatrpkli a začali sa mstiť na námorníkoch. Preto kuli pikle a v rámci nich nádherne spievali…. Sirény symbolizujú živelné pohromy, a keď zvon bol hotový, bolo len rok po najkatastrofálnejšom požiari mesta.
Na protiľahlom dome v hornej často fasády je ďalší pás gryfov, mytologických bájnych tvorov.
Na kaviarni Slávia vyčítame vďaka zvieratám charakteristiku Bauernebla – majiteľa košického pivovaru, ktorý dal tento najkrajší secesný dom postaviť. Hore má kohúta ako symbol včasného ranného vstávania a zajaca ako symbol šikovnosti.
Foto 1: Slavo Szabó
Foto 2 a 3: Ivan Fleischer
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.