O dutom kameni dómu
Sprievodcu po meste ako ja najviac posúvajú dopredu samotní turisti. Musí byť pripravený na ich všetečné reakcie a otázky k veci i od veci. Otázky sú často na hlbšie zamyslenie alebo vyžadujú nazretie do kníh či googlenie…
Spomedzi toľkých otázok za 20 rokov sprevádzania tu je, ľaľa, najčastejšia: „Pán sprievodca, a to je pravda, že v Dóme sv. Alžbety je taký jeden kameň, ktorý keď vytiahneme, tak sa celý kostol zrúti?“ Keďže si rád ušetrím hlasivky a ľudia sa strašne tešia, ak môžu pridať niečo svoje, počúvam ďalej: „Viete, pán Kolcun, takýmto dutým kameňom sa vraj stredovekí majstri poisťovali pre prípad, keby im nechceli za stavbu zaplatiť. Stalo sa, že im nezaplatili, a kostol skutočne spadol!“
Konšpirácie
A teraz príde čas, keď my, sprievodcovia, musíme odobrať ľuďom ilúzie, aj za cenu, že trebárs nedostaneme tringelt. Takže, taký kameň neexistuje, veď to ani nie je možné. Hocijaký statik by mi dal za pravdu, že nič nemôže byť v stavbe len tak zľahka zasunuté bez toho, aby na to tlačila tiaž ďalších kameňov, či už zhora, alebo z bokov. Takže ide o nezmysel, či vlastne výmysel.
V tom momente už dobre viem, že som (niektorých) ľudí sklamal, a tak ich hneď navádzam zamyslieť sa, prečo taká konšpiračná teória komusi vôbec napadla.
Preteky
Nuž, stredovekí stavitelia sa občas aj predbiehali, v ktorom meste dokážu potiahnuť stavbu svojho kostola či katedrály ešte vyššie. Napríklad dóm v nemeckom Kolíne nad Rýnom má klenbu vo výške rekordných 43,5 metra (ten náš, košický, meria približne o polovicu menej – 24 metrov). Na stavbe poslednej a najväčšej francúzskej gotickej katedrály sv. Petra v meste Beauvais to však už majstri naozaj prehnali…
Mala byť najvyššia z najvyšších
Katedrála sv. Petra v Beauvais mala byť najvyššia z najvyšších.
Začali je stavať v roku 1226, rok po požiari pôvodného kostola z 10. storočia. Beauvais v tej dobe patrilo k najbohatším francúzskym mestám. A miestna katedrála mala byť jednou z najveľkolepejších stavieb svojej doby.
Okolo polovice 13. storočia došlo počas stavebných prác k zmene plánov, stavba chóru bola zavŕšená extrémne pretiahnutými oknami a klenbou v rekordnej výške cez 48 metrov! Chór bol dokončený v roku 1272, ale už v roku 1284 sa zrútil. Dôvodom zrútenia nebola výška stavby, ale chyby v opornom systéme. Pri oprave bol zdvojený počet pilierov, a tým sa oporný systém posilnil. Napriek tomu nie je katedrála dodnes úplne v poriadku a sú potrebné nákladné podporné opatrenia.
Po oprave stavba pokračovala budovaním priečnej lode a následne mohutnej veže nad krížením. Veža sa krátko po dokončení v roku 1573 zrútila a poškodila katedrálu. Klenba bola druhýkrát opravená v roku 1575. K úplnej dostavbe však už nikdy nedošlo. (wk)
Foto 1: Veronika Janušková
Foto 2: Wiki
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.