O tajomnom kríži a víťaznom oblúku
Neďaleko Ťahanoviec v lese sa nachádza kríž, aký nemá obdoby nielen široko, ale ani ďaleko. Je to pieskovcový monolit v tvare kríža, vysoký viac než meter.
Ak ho chcete uvidieť, stačí sa vydať od konca Európskej triedy asi polhodinu smerom na Krematórium, no nie po chodníku, ale asi 20 metrov od neho ďalej. Aj tak neviem, či na kríž naďabíte. Každopádne, šanca je väčšia zatiaľ, kým nie je bujná vegetácia.
ZNAMENIE ZMIERENIA
Letopočet na ňom nie je, len je tam čosi vyryté. Možno, že meč alebo palica. Ktovie.
Ak by to bol meč, mohlo by ísť o tzv. zmierovací kríž. Také kríže pripomínali a pripomínajú napadnutia, vraždy, lúpeže, skrátka násilnosti, a to priamo na mieste činu.
Trestné právo voľakedy pripúšťalo u vraha možnosť vykúpiť sa za smrť odškodnením príbuzných zabitého. Zároveň páchateľ na mieste činu potom nechal postaviť kríž. Na niektorých krížoch by sme našli aj rozpísané, čo sa stalo, to ale nie je prípad toho nášho pri Ťahanovciach.
Nuž, či je to skutočný zmierovací kríž, na to sa znalci ešte musia pozrieť.
HRANIČNÝ KAMEŇ
Keby aj nie, máme hneď druhú možnosť. Mohlo by ísť aj o hraničné znamenie. Práve týmto miestom viedla totiž hranica medzi mestskými lesmi a pozemkami patriacimi obci Hrašovik.
Existuje aj zaujímavá legenda, ktorá síce nie je z Košíc, no prezrádza, ako sa zabezpečovalo, aby hraničný kameň nikto nepresunul.
Pred jeho inštaláciou vzali na to miesto mladého chalana a práve tam mu dali poriadny výprask. Ale taký, na aký sa nezabúda. Takže v budúcnosti, keď bolo treba dosvedčiť, kde ten kameň má byť, on si to miesto zapamätal najlepšie, veď mal to miesto poriadne „zažité“.
Tretia teória vraví, že môže ísť aj o znamenie krížnych ciest. Každopádne, blízko Košíc máme o ďalšiu pamiatku viac, ktorá sa už v prírode nachádza len veľmi zriedkavo. Určite aspoň nateraz takýto veľký a starobylý kríž nemá obdobu v regiónoch Abova, Šariša, ani Spiša.
VÍŤAZNÝ OBLÚK
V časoch, keď občianska vybavenosť takmer permanentne meškala, na Sídlisku Ťahanovce predbehli dobu. Postavili most (alebo skôr nadchod pre chodcov) ponad cestu v takom časovom predstihu, že je nadbytočný doteraz.
Most už bol hotový až na maličkosť. Južná časť sídliska, kam mal viesť, sa nestihla postaviť, keďže socializmus vystriedalo iné zriadenie, ktoré radšej ani nedefinujme.
Ťahanovce sa už zrejme nikdy nestanú dvakrát takým veľkým sídliskom, a tak sa musíme uspokojiť s jeho severnou časťou (23 000 obyvateľov). A pri nadchode – moste sa už nepostaví ani hotel plánovaný na jeho severnej strane.
Most, ktorý nemá čo spájať, je však funkčný. Zvykol si na svoj alternatívny život a niektorých aj provokuje svojou zbytočnosťou. Mišo Hudák ho v roku 2009 ešte ozvláštnil nápisom: „NIET VÍŤAZSTIEV, OSTÁVAJÚ LEN OBLÚKY.“
NOVODOBÝ MONUMENT
Takto jednoducho vznikol novodobý monument (podľa niektorých) venovaný (nielen) nedávnej dobe, keď si mnohí nepripúšťali, že aj víťazstvo socializmu môže byť raz spochybnené a nad víťazmi zas raz zvíťazia iní.
Nápis v súznení s mostom však evokuje viac interpretácií. Do akej miery a či vôbec sú víťazstvá víťazstvami. A či sme odkázaní na nich pri vytváraní víťazných oblúkov.
Vďaka nápisu majú celé Košice z obyčajného nadchodu netradičný a vlastne jediný víťazný oblúk v meste. Ten je nielen nad cestou, ale i nad vecou.
Foto: Jozef Jarošík